Václav Havel na brněnském náměstí Svobody při výročí Sametové revoluce

Václav Havel na brněnském náměstí Svobody při výročí Sametové revoluce | foto: Radek Miča, MAFRA

V Brně to vřelo Havlovými postřehy i velkým koncertem

  • 3
S dvoudenním zpožděním se Brno naplno přihlásilo k oslavám 17. listopadu 1989. V čtvrtek odpoledne to vřelo postřehy předních tuzemských osobností v Divadle Husa na provázku. V podvečer bylo zase rušno na náměstí Svobody, kde vystoupil také přední provázkovský host Václav Havel.

A obě akce chtěly připomenout a navázat na burácivý občanský kvas sametové revoluce. Aspoň co se změny občanských postojů a myšlení dotýká.

"Naději vidím v tom, jak je připomínáno to dvacetileté výročí. Očekával jsem, že svátek vzdálený jeden den po víkendu bude příležitostí, aby si všichni udělali prodloužené pětidenní volno a brali to jako tradiční rituál. Ono se to nestalo. Já už týden chodím z jednoho prostředí do druhého a všude je voláno po budoucnosti a výhledu. Všude reflektují současnost v celé její dvojznačnosti a to je ohromně povzbuzující," pronesl Havel na úvod čtvrteční debaty.

Václav Havel v brněnském Divadle Husa na provázkuVáclav Havel v brněnském Divadle Husa na provázku

U stolu se s ním sešli politolog Jacques Rupnik, spisovatel a diplomat Jiří Gruša a filosof Václav Bělohradský. Ve známém divadle na Zelném trhu se to ale včera známými tvářemi jen hemžilo.

"Sešlo se zde dalších sedmapadesát významných hostů, kteří také v průběhu roku přispěli do projektu Česká vize," uvedl dramaturg scény Miroslav Oščatka.

Ve velké divadelním sále se tak objevil kupříkladu astrofyzik Jiří Grygar, překladatel Martin Hilský, publicista Karel Hvížďala, textař Michal Horáček, mediální producent Ivo Mathé, právník Jan Sokol, socioložka Jiřina Šiklová, novinář Erik Tabery nebo muzikant Jiří Pavlica.

Václav Havel na brněnském náměstí Svobody při výročí Sametové revoluceVáclav Havel na brněnském náměstí Svobody při výročí Sametové revoluceVáclav Havel na brněnském náměstí Svobody při výročí Sametové revoluce

Celkem dvaadevadesát osobností právě celý předjubilejní rok formulovalo, co si myslí o Češích, jejich identitě i budoucnosti. Jejich postřehy právě na Provázku včera představili v nové knize Česká vize a také ústy přítomných herců.

Většinou to nebylo příliš optimistické poslouchání. "Stydím se za politiky a politiku. A také za úplatky, které se berou kde všude, hlavně u příležitosti žádosti o stavební povolení," míní o české přítomnosti světoznámá architekta Eva Jiřičná, která včera také defilovala v zástupu známých lidí.

A už ve čtvrtek se na Provázku snažili vybudit současnými poměry otupělé Čechy. Václav Havel z příspěvků vybral pasáže, které pokládá za podstatné, a sestavil prohlášení popisující hodnoty důležité pro další vývoj České republiky.

"Žijeme v první ateistické civilizaci, která nemá povědomí věčnosti a nekonečna. Proto nadřazujeme krátkodobé cíle a zisky bez ohledu na to co bude později. Čím dál více lidí si to uvědomuje a volá po výhledu a představě, jak to bude vypadat u nás za dalších dvacet let. Holý fakt, že výročí vyzvalo k reflexi a úvahám o budoucnosti považuju za nadějeplnou věc," dodal k celému podniku Havel.

Petici s výzvou Česká vize mohou lidé podepisovat právě v Divadle Husa na provázku.