Základní škola Kamínky v Novém Lískovci se zapojila do stávky proti škrtům vlády (8. prosinec 2010). Ilustrační snímek

Základní škola Kamínky v Novém Lískovci se zapojila do stávky proti škrtům vlády (8. prosinec 2010). Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Brně učitelé stávkovat budou, vysokoškoláků se protest nedotkne

  • 4
Ve většině škol v Brně i na jižní Moravě začne ve středu vyučování o hodinu později. Brněnští i krajští odboráři se totiž připojí k výstražné stávce v mateřských, středních i základních školách.

"Hodinová výstražná stávka ve středu bude," potvrdil po poledni šéf jihomoravských školských odborů Leopold Králík.

Celorepublikovou stávku odboráři svolávali narychlo v pondělí kvůli návrhu ministerstva školství, který by se měl dotknout jejich platů. "Stávkují i družinářky, takže se škola kompletně otevře až v devět hodin," potvrdil ředitel Základní školy Antonínská v Brně Leopold Trněný.

Jeho škola ohlásila stávku už v pondělí, kdy ji začali organizovat odboráři. Žáci tak domů v žákovských knížkách přinesli oznámení s předstihem. "Počítám s tím, že se do stávky zapojí padesát až sedmdesát škol jak v Brně, tak i v celém kraji," řekl šéf brněnských školských odborů Petr Holánek.

Podle něho se připojí všechny školy kromě těch vysokých. Tedy školky, základky, lidušky, střední školy a učiliště, i některé vyšší odborné školy.

Přesný počet škol, které budou stávkovat, v úterý v poledne šéf jihomoravských školských odborů Leopold Králík ještě neměl. "Vypadá to, že téměř všichni stávkovat budou. Pro nejnaléhavější případy ale bude od rána fungovat školní družina," odhadl v pondělí ředitel Základní školy Novolíšeňská Josef Novák.

Učitelé se hlásí o tisíce korun

Učitelé se bouří kvůli návrhu na změnu nařízení vlády "o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě", které má vláda projednávat právě na středečním zasedání. Novela totiž ruší automatické zařazování pedagogů do platových stupňů podle dosažených let praxe.

Mohlo by se tedy stát to, že z důvodů nedostatečného školního rozpočtu by byl učitel s pětadvacetiletou praxí přeřazen do nejnižšího platového stupně, a přišel by tak měsíčně o několik tisíc korun.

"To je vedle dvouměsíčních prázdnin snad poslední jistota, která ve školství dnes ještě zbyla," komentoval platový princip Petr Hartmann, který vyučuje angličtinu, ruštinu a základy společenských věd na brněnském Gymnáziu Elgartova.

Sám Hartmann říká, že symbolická hodina mu přijde málo. "Kdyby to bylo na mě, zavřel bych školu do doby, než se něco změní," dodal.

Odboráři by stávku odvolali jedině tehdy, kdyby byl návrh novely stažen z jednání vlády. To se ovšem nejspíš nestane. "Ministerstvo o stažení neuvažuje," odpověděl mluvčí ministerstva Patrik Kubas.

Ministr Josef Dobeš se již dříve podivil, proč učitelé protestují, když jim druhý rok po sobě přidává peníze na platy. Sám se také pustil do odborářů, kteří si podle něj nevšímají problémů, jako byl azbest ve školách nebo propouštění učitelů na prázdniny.