Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: www.ct24.cz

V Brně už pracuje 13 600 cizinců a nedělají jen na stavbách

  • 2
Stále více Slováků a Bulharů si jezdí do Brna vydělávat peníze. V případě východních sousedů je tento zájem dlouholetý, naopak Bulhaři těží ze vstupu do Evropské unie, když kvůli práci v Česku už nepotřebují pracovní povolení. Nepracují přitom jen jako dělníci na stavbách.

Celkem v Brně koncem minulého roku pracovalo přes 13 600 cizinců. Ve srovnání s předloňskem je to o 1 800 víc. "Především jde o Poláky, Rumuny, nově také Bulhary a Ukrajince, kterých v metropoli pracuje přes čtyři tisíce," uvedla mluvčí brněnského pracovního úřadu Ivana Ondráková.

Slováků je nejvíc
Zdaleka nejvíc je podle statistiky brněnského úřadu práce Slováků, a to 6 629. Třetinu z toho tvořily ženy, které našly uplatnění hlavně v nemocnicích jako zdravotní sestry. Mezi muži ze Slovenska bylo nejvíc stavebních dělníků, zedníků a strojařů.

Bulhaři si často našli uplatnění ve velkých společnostech, které si v Brně zřídily svoji nadnárodní servisní pobočku. Jde hlavně o call-centra nebo centra vzdálené pomoci. Právě v této oblasti pracuje v Brně víc než čtvrtina všech tamních cizinců. "Zaměstnání tam našlo přes 80 procent všech Indů, Bulharů a Rumunů a rovněž převážná většina Poláků," popsala mluvčí.

Věk nejpočetnější skupiny cizinců se pohybuje od pětadvaceti do devětadvaceti let. "Podíl mladších osob v poslední době vzrůstá zejména díky importu odborníků od informačních technologiích," popsala Ondráková.

Zájem firem o kvalifikované cizince je znát i na číslech. Přibývá míst, kde zaměstnavatelé požadují po cizincích vysokoškolský diplom.

. Počty cizinců v Brně v roce 2007

Celkem v Brně legálně pracuje 13 616 cizinců.

Slovensko: 6 629, nejčastěji stavební dělníci, zedníci, zdravotní sestry, analytici informačních systémů, strojaři

Ukrajina: 4 088, nejčastěji dělníci ve stavebnictví a v průmyslu, pomocní uklízeči, zedníci, ruční baliči, obsluha strojů a zařízení na úpravu textilu

Bulharsko: 488, nejčastěji projektanti a analytici informačních systémů, dělníci ve strojírenství

Rumunsko: 415, nejčastěji projektanti a analytici informačních systémů, programátoři, svářeči, montéři

Polsko: 334, nejčastěji projektanti a analytici informačních systémů, programátoři, montér potrubář, duchovní, kovodělník

Moldavsko: 167, nejčastěji pomocní dělníci hlavní stavební výroby, zedníci

Indie: 124, nejčastěji technici správci operačních systémů
Mongolsko 114, nejčastěji ruční baliči, dělníci v textilní výrobě, uklízeči

Velká Británie: 97, nejčastěji učitelé jazyků

Francie: 87, nejčastěji projektanti a analytici informačních systémů