Stroj v centru Brna vrtá třicet metrů pod zem, studenti budou zkoumat vodu

  • 5
Obrovitý stroj se tyčí v parčíku v Kotlářské ulici. Dělníci s vrtnou soupravou v centru Brna nehloubí studnu ani nepátrají po ropě. Zhruba třicetimetrový vrt budou využívat studenti Masarykovy univerzity.

„Hloubíme vrt, který bude sloužit studentům nově připravovaného studijního programu geoenvironmentální rizika a sanace, který se otevře za dva roky. Vrt bude vybavený moderní přístrojovou technikou a bude sloužit pro výuku. Studenti tak už při studiu získají znalosti, které poté uplatní v praxi,“ řekl Tomáš Kuchovský, odborný asistent na Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Dělníci se chtějí provrtat až k podzemní vodě, která by se měla nacházet 25 až 30 metrů pod povrchem. Práce budou trvat tři dny, vrt by měl mít průměr 16 centimetrů.

Do země se vrtá v areálu Přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici. Kvůli obdobným netradičním výtvorům bylo nutné v centru města dopředu zjistit, kudy vedou inženýrské sítě.

„Zjišťovali jsme průběh vodovodního vedení, kanalizace, elektrických přípojek, plynu a optických kabelů. Takže v místě, kde se vrtá, by nic nemělo být,“ podotkl Kuchovský.

„Vrt se hloubí tak, abychom zastihli hladinu podzemní vody. Protože studenti nového programu se budou zabývat především podzemní vodou,“ dodal.

Fakulta chystá dva nové obory

Rozrušená hornina se dostává na povrch zvýšeným tlakem vzduchu. Vytěžené materiály budou také studenti určovat a zkoumat. K vrtu bude připojeno čerpadlo s výtlačným potrubím a zařízení pro sledování hladiny a teploty podzemní vody. Vrt vyjde na 200 tisíc korun.

Fakulta chystá dva nové obory, s jejichž akreditací se počítá v příštím roce. Jeden bude zkoumat geoenvironmentální rizika a sanace, druhý se bude zabývat všeobecně vodami.

Podle tajemnice ústavu geologických věd Kateřiny Zachovalové se trendy v geologii ubírají právě tímto směrem. „Zatímco dříve jsme se více zaměřovali na těžbu nerostných surovin, dnes se geologie snaží přírodu spíše poznávat a pečovat o životní prostředí,“ vysvětlila Zachovalová.