V Brně-Bohunicích otevřeli největší kliniku reprodukční medicíny v České...

V Brně-Bohunicích otevřeli největší kliniku reprodukční medicíny v České republice. | foto: Anna Vavríková, MAFRAČTK

Ve stopách Pilky. Brno má obří kliniku na děti ze zkumavky

  • 12
V obří „továrnu“ na děti se promění Brno - Bohunice. Podle plánů zde má vyrůst porodnice, která přivede na svět až 6 000 novorozenců ročně. A minulý týden tady oficiálně otevřela klinika reprodukční medicíny Repromeda. Zabírá dvě patra s plochou 1 700 metrů čtverečních, což je nejvíc v České republice.

Jen 15 milionů korun stály přístroje a vybavení. Čekárnu se stolky a křesílky v barvách a materiálech v harmonizujícím stylu čínské filozofie Feng Shui lemují konzultační místnosti, ošetřovny, „komůrky“ pro muže na dárcovství spermií, operační sál či pokoj s postelemi na dospávání a dvěma lůžky JIP.

Další celé patro zabírají laboratoře. „Působíme i jako inkubátor biotechnologických firem a pro 25 klinik zkoumáme vzorky. Do budoucna chceme ještě více spolupracovat s Masarykovou univerzitou, protože potřebujeme mladé odborníky,“ poznamenala spolumajitelka kliniky Kateřina Veselá.

Neplodnost je stále větším problémem, protože rodiče rychle „stárnou“. „Průměrný věk našich pacientů stoupá ročně o šest měsíců a dnes už se blížíme věku 35 let. Přitom pro početí je optimální 25 až 30,“ vysvětlila Veselá.

Zamražení vajíček stojí 50 tisíc

Stále víc žen podle ní odkládá mateřství kvůli kariéře nebo proto, že nemají vhodného partnera. Řada z nich navíc dlouhodobě bere antikoncepci a když ji vysadí, nemůže otěhotnět. Po třicítce stoupá i riziko vad plodu a naopak klesá úspěšnost léčby. To vše jsou důvody, aby těhotenství ženy neodkládaly.

„Variantou je zamrazení vajíček v optimálním věku. Službu ale nehradí pojišťovna a stojí 50 tisíc korun. Pozdější léčba neplodnosti ale může pacientky přijít na větší peníze,“ poznamenala Veselá.

Klinika má 70 zaměstnanců. Mezi nimi je i Pavel Trávník, jenž působil v týmu Ladislava Pilky – ten v roce 1982 umožnil v Brně narození prvního dítěte ze zkumavky v tehdejším Československu i celém komunistickém bloku.

Sedmnáct let působení

„Rozdíl mezi začátky a nynější situací je nesrovnatelný. Dnešní inkubátory na embrya mají dokonale vypracovanou technologii na udržování přesné teploty, koncentrace a sterility plynů. Stejně tak metody manipulace s embryi jsou někde jinde. Tehdy jsme neuměli vpíchnout spermii do vajíčka a museli jsme spoléhat na to, že se samy sloučí ve zkumavce, což funguje jen u části pacientů. Desetinásobně se zvýšila úspěšnost léčby. V počátcích šlo o nějakých pět procent, teď se pohybuje mezi 45 a 60,“ popsal.

Repromeda má za sebou 17 let působení, kdy do porodnic úspěšně poslala zhruba dva a půl tisíce žen. Ročně ji vyhledá přes tisíc pacientů. Po přestěhování do nových prostor v Bohunicích by se jejich počet měl zdvojnásobit.

Zhruba třetina zájemců na kliniku přijíždí ze zahraničí, a to z celé Evropy.

„Ceny, podmínky, úroveň péče i české zákony jsou pro ně příznivé. Myslím si, že stát by měl reprodukční turistiku podporovat, je to pro něj prestižní záležitost. Lidé tu pobývají delší dobu a spojí svůj pobyt s návštěvou památek nejen na jižní Moravě a utratí další peníze,“ podotkla Veselá.

Dvě třetiny párů jsou však z Česka. Těm hradí část nákladů pojišťovny, tedy pokud mají jako diagnózu stanovenou neplodnost a ženě je mezi 22 a 39 roky. Přispívají jim až na čtyři cykly, při každém maximálně do výše 50 tisíc korun. Pacienti si tak musejí doplácet.

„Úhradová vyhláška je stará 15 let, za tu dobu náklady zásadně vzrostly. Průměrný doplatek se pohybuje mezi 30 a 50 tisíci korunami. Záleží na použitých metodách, zdravotním stavu a také na věku. Vyšetřujeme oba pacienty a léčba až po zavedení embrya se pohybuje v řádech týdnů i několika měsíců,“ vysvětlila lékařka.

Brno je metropolí reprodukční medicíny nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Působí tu několik dalších center na léčbu neplodnosti, třeba ReproGenesis, Reprofit, Helios či Unica. A Centrum asistované reprodukce je i ve Fakultní nemocnici Brno. „Myslím, že místo je pro nás pro všechny, rozhodnutí závisí na pacientovi,“ dodala Veselá.