Leoš Janáček

Leoš Janáček | foto: Profimedia.cz

V Brně začíná velká hudební slavnost

V okleštěné třináctidenní podobě začíná dnes v moravské metropoli největší městský festival klasické hudby Moravský podzim. Největší hvězda Moravského podzimu vystoupí ve středu. V Brně zahraje mimořádný trumpetista Sergej Nakarjakov.

"Díky letopočtu končícímu osmičkou se téměř v každém pořadu objeví Janáčkova skladba jako těžiště či motto večera," uvedl dramaturg přehlídky Jiří Beneš. Od Janáčkova úmrtí letos uplynulo rovných osmdesát let.

Hvězda s izraelským pasem
"Největší hvězdou 43. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim bude trumpetista Sergej Nakarjakov, který pro klasický repertoár objevil křídlovku a dosáhl s ní světového věhlasu," uvedl předseda festivalového výboru Václav Riedlbauch.

. Kulturní servis na pondělí 22. září

Festivalový dvoutýden nabídne i další zajímavé zahraniční hosty, jako je například houslistka Sophia Jafféová. Nakarjakov se narodil v Rusku, má izraelský pas a žije v západní Evropě. V Janáčkově divadle zahraje ve středu. Jafféová vystoupí na stejném místě na samý závěr akce příští sobotu.

Nakarjakov bývá někdy přezdíván Paganini trubky. "Je to instrumentalista světového kalibru a jeden z nejvytíženějších trumpetistů světa. Považujeme za velký úspěch, že se jej podařilo získat," dodal Riedlbauch.

Sledovaný večer je k mání
Koncert Nakarjakova, o kterém odborníci tvrdí, že posouvá technické možnosti trubky, zatím není zcela vyprodaný. V Brně ve středu zahraje koncert pro trubku od arménského skladatele Alexandra Aruťunjana.

Na Moravském podzimu, který představuje jeden z předních tuzemských festivalů klasické hudby, se letos představí pět symfonických orchestrů: Filharmonie Brno, FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Barokní orchestr Elbi-polis a Brucknerův orchestr z Lince.

"Letos máme podtitul Hudba vášně a vzdoru, což jsou dva charakteristické rysy Janáčkovy tvůrčí osobnosti," doplnil dramaturg Jiří Beneš. Bez Janáčkových tónů zůstaly ve festivalové nabídce pouze tři programy.

Zajímavým příspěvkem do této dramaturgie je podle Beneše opera Macbeth od brněnského skladatele Michala Košuta. Její premiéra se uskuteční příští pondělí v divadle Reduta.

Vděčné skladby
Z posluchačsky mimořádně vděčných skladeb se návštěvníci festivalu mohou těšit na Agnus Dei z Beethovenovy Slavnostní mše a Bachovu Velkou mši jako protějšek Janáčkovy Glagolské mše nebo na houslové koncerty Bruchův a Šostakovičův či Mahlerovu Čtvrtou symfonii. Podrobný program najdou zájemci na webových stránkách festivalu: www.mhf-brno.cz.

Hrát se bude hned na sedmi místech. Dnes v podvečer akci tradičně zahájí slavnostní fanfáry z Nové radnice. Vždy se třemi koncerty počítá Janáčkovo divadlo a Besední dům. Dva večery nabídne bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně a Konvent milosrdných bratří. Ruská komorní filharmonie z Petrohradu vystoupí v pátek nezvykle v sále Stadionu.