Balet. Ilustrační foto

Balet. Ilustrační foto | foto: Národní divadlo v Praze

V Brně zatančí poprvé Ballett Dortmund

Taneční soubory ze zahraničí do Brna zajíždějí zřídkakdy. Milovníky kvalitního baletu i z tohoto důvodu čeká zítra v Janáčkově divadle zážitek. Vůbec poprvé do tuzemska přijíždí Ballett Dortmund.

Němečtí tanečníci se uvedou pozoruhodně kontrastním programem nazvaným Stars and Steps.

Hvězdy a kroky

Zítřejší večer bude součástí projektu mezinárodních tanečních výměn nazvaného Tanzbrücke – Taneční most. Jeho duchovním otcem je Rudolf Kubičko. Někdejší brněnský tanečník nyní pracuje právě pro dortmundský baletní soubor. Představení výmluvně nazvané Hvězdy a kroky mělo premiéru na domácí scéně v únoru.

. Kulturní servis na pondělí 15. září 2008 - zde

"Jedná se o složený večer, ve kterém dortmundský taneční soubor krátce po sobě představí naprosto rozdílné taneční styly dvou významných choreografů," komentuje strukturu večera Rudolf Kubičko.

Triumf za triumfem

V komponovaném programu se objeví choreografie nazvaná Who cares? od George Balanchina na hudbu George Gershwina. Druhou část tvoří číslo nazvané Rossini Cards na hudbu italského operního klasika v nastudování italského choreografa Maura Bigonzettiho.

"Mezi oběma tvůrci jsou téměř dvě generace a mezi vznikem obou děl uplynulo čtyřiatřicet let. Přesto mají mnoho společného, jak ukáže i naše představení," dodal Kubičko.

Rozený Gruzínec Georgij Balančivadze (1904–1983), který si později upravil jméno na George Balanchine, patří mezi nejvýznamnější a nejoriginálnější choreografy minulého století.

Kariéru zahájil jako tanečník u legendárního Sergeje Ďagileva v jeho proslulém Balletts Russes. Později pracoval už ve svých vlastních souborech Les Ballets a American Ballet, kterým dopomohl k soběstačnosti a sebevědomí.

V roce 1970 vytvořil Balanchine v New Yorku jednu ze svých nejznámějších choreografií Who cares? na hudbu George Gershwina. Tento skvost později i patřičně okomentoval: "Krok za krokem, sázíme trumf za trumfem..."

Rossini Cards

Italský tanečník a choreograf Mauro Bigonzetti, který je podepsán pod choreografií Rossini Cards, pracoval až do roku 2007 jako umělecký šéf baletu Aterballeto v severoitalském Reggio Emilia.

Renomovaný choreograf však tvoří v zavedených tanečních souborech po celém světě: Anglický národní balet, Národní balet v Marseille, Stuttgartský balet, Balet německé opery v Berlíně, Balet státní opery v Drážďanech či newyorský City Ballet.

Dortmund byl léta považován za město hutníků a horníků. "Hodně se ve městě pilo pivo. Říkalo se, že je to město dvou B: piva – Bier – a fotbalového mužstva Borussia. Borussia však už od dob, kdy odešel Rosický a Koller, nehraje v Lize mistrů. Ale naštěstí místo Borussie nastoupil Ballett," vysvětlil Kubičko.

Zbývající vstupenky na zítřejší vystoupení lze zakoupit na večerní pokladně brněnského operního domu.