Brněnská hvězdárna a planetárium na Kraví hoře.

Brněnská hvězdárna a planetárium na Kraví hoře. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Digitárium posune hvězdárnu v Brně mezi evropskou špičku

  • 1
Velký sál brněnské hvězdárny na půl roku zavřel. V následujících měsících se přemění na moderní digitárium. Návštěvníci se díky němu od listopadu podívají do hlubin vesmíru i mikrosvěta.

Návštěvníci, kteří v sobotu večer zavítali do velkého sálu brněnské hvězdárny, se rozloučili s planetáriem proslulé německé firmy Carl Zeiss, jež bylo na Kraví hoře v provozu více než dvě desetiletí. Večerní představení bylo totiž na několik měsíců poslední. Za několik měsíců už bude na sedmnáctimetrovou polokouli promítat obraz nové hybridní planetárium nazývané také digitárium.

"Jako poslední představení jsme uvedli remake pořadu Zrozeni v chladu a ohni, kterým jsme v roce 1991 začínali. Bylo úplně plno, téměř polovina byli lidé pozvaní, mnozí z nich pamětníci, kteří planetárium budovali," přiblížil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

V neděli už nastoupili dělníci, kteří začali s proměnou sálu. Ti během dubna a května vybourají nepotřebné příčky, odstraní sedačky pro návštěvníky a demontují starý projektor.

"Pak vybudují nové hlediště, které bude zkosené podobně jako v multikinech. Jeho kapacita se sníží o dvacet míst na 180, komfort pro návštěvníky bude ale vyšší. Poté přijde dodavatel a namontuje projekční plochu, nový projektor uprostřed sálu a audiovizuální techniku," popsal Dušek.

Právě nová technika posune brněnské planetárium mezi evropskou špičku. "Bude to nejmodernější a jedno z největších hybridních planetárií v Evropě," řekl ředitel hvězdárny.

"Označení hybridní planetárium v tomto případě znamená, že se tam kombinuje analogová projekce z malého projektoru uprostřed sálu s digitálními projektory umístěnými po jeho obvodu," přiblížil Dušek.

Malý projektor - kulička vyplněná LED diodami - bude sloužit k promítnutí hvězdné oblohy na sedmnáctimetrovou polokouli nad hlavami diváků. Jakmile bude potřeba promítnout nějakou animaci, přijdou na řadu datové projektory po obvodu.

Představení nejen z vesmíru

Návštěvníci nového digitária se mají na co těšit. Uvidí, jak by vypadal vesmír třeba u planety Saturn, nebo poputují kosmem s hvězdami létajícími kolem.

Zařízení však dokáže daleko více. Diváky čekají návštěvy mikrosvěta, hudební programy doplněné promítáním abstraktních obrazů i odhalování tajemství lidského těla. Děti se pak mohou těšit na pohádky téměř ve stylu disneyovek. "I mě udivuje, co všechno to umí. Pro běžného návštěvníka to bude úžasný zážitek," tvrdí Dušek.

Hvězdárna bude ze začátku kupovat licence na již hotové programy, časem je chce začít i sama vyrábět. Součástí dodávky je totiž kromě techniky i vlastní studio. Pracovníci hvězdárny se s ním nyní učí zacházet.

Minulý rok byl pro hvězdárnu z hlediska návštěvnosti rekordní. Dušek doufá, že i když bude velký sál měsíce zavřený, otevřením nového digitária se počet návštěvníků dostane k loňským číslům.

Někteří se přitom na novinku těší už dnes. "Do digitária se určitě podívám. Návštěvu hvězdárny mám už dlouho v plánu, takže v listopadu si ji nenechám ujít," řekla Miroslava Žáčková, která se do Brna přistěhovala před pěti lety za prací.

S tím, že o digitárium bude velký zájem, počítá i brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). "Výrazně se zvýší prestiž Brna coby vědecko-výzkumného centra. Věřím, že k nám přitáhne turisty, protože podobné atrakce mají ve světě velký úspěch," tvrdí.

Vybudování hybridního planetária vyjde bezmála na 50 milionů korun, které zaplatí ministerstvo kultury.