Líšeňská exstarostka Jiřina Belcredi.

Líšeňská exstarostka Jiřina Belcredi.

V brněnské Líšni se válčí - bývalá starostka má vlastní časopis

  • 1
Spory vládnoucí koalice a opozičních stran v brněnské městské části Líšeň pokračují. V létě se kvůli neshodám radnice v čele s ODS poprvé po mnoha letech nepodílela na pořádání líšeňských oslav povýšení na městečko. Nyní opoziční lidovci a bývalá starostka Jiřina Belcredi obvinili vedení z cenzury radničních novin.

"V Líšeňských novinách jsou zkreslené a nepravdivé články. Naše reakce se ale netisknou. Zdůvodňují nám to tím, že se do novin nevejdou," postěžoval si zastupitel Zdeněk Vích (KDU-ČSL).

Spolu s Belcredi proto založili občasník. První číslo už vyšlo. "Budeme do něj dávat články, které nám radnice nechce otisknout," podotkl Vích.

Starosta Jiří Janištin (ODS) cenzuru odmítá. "O zařazení příspěvku rozhoduje redakční rada. Když se některé nevejdou, tak tam prostě nemohou být. Ale cenzura neexistuje," reagoval Janištin.

Dodal, že pokud se opozice rozhodla vydávat vlastní časopis, "je to jejich problém".

Za neshody může dubnový převrat na radnici

Propast mezi koalicí a opozicí, hraničící se vzájemným odporem, vznikla v Líšni letos v dubnu, kdy se na radnici konala revoluce.

Zastupitelé ODS v čele s Janištinem, kteří po volbách v roce 2006 skončili v opozici, totiž s ČSSD společnými silami odvolali Jiřinu Belcredi (Líšeňský blok) z funkce starostky. Odejít musel i místostarosta Zdeněk Vích (KDU-ČSL). Hned byli také zvoleni jejich nástupci z řad ODS a ČSSD.

ČSSD přitom byla až do té doby koaličním partnerem exstarostky Belcredi.

Její odvolání zdůvodnili tím, že Belcredi ztratila důvěru. Desítkám rozhořčených lidí, kteří se starostky přišli na zastupitelstvo zastat, ale nebyli schopni vysvětlit, co to vlastně znamená.

Politické spory se promítly i do dění v Líšni. V létě se radnice finančně ani organizačně nepodílela na oslavách jubilejního 450. výročí povýšení Líšně na městečko. Organizátoři z Národopisného souboru Líšňáci tvrdili, že radnice na akci zapomněla.

Starosta Janištin oponoval, že Líšňáci si ji chtěli udělat po svém a radnici vyšachovali.

Neshody měly politický podtext: Líšňáky totiž vždy podporovala právě Belcredi. Ta také neúčast radnice kritizovala. Za to ji na oplátku kritizoval Janištin, staronový starosta.