Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Drnholci i Březí třídí odpad jinak a šetří víc peněz

  • 10
Mikulovsko chce být "zeleným" regionem. Životnímu prostředí má prospět radikální třídění odpadů. Každá domácnost dostane čtyři speciální popelnice. Nejlepším "třídičům" se navíc mohou snížit obecní daně.

Pokus donutit lidi třídit odpad co nejlépe odstartovaly zatím dvě obce. V Drnholci a v Březí dostala každá domácnost zdarma čtyři speciální popelnice - na komunální odpad, plast, papír a bioodpad. Více než polovina odpadků, které by jinak skončily na skládce, teď díky třídění nachází další využití.

"Myslím, že tento systém se velmi osvědčil. Teď, když mají lidé jednotlivé nádoby na různé druhy odpadků přímo doma, třídění se hodně zlepšilo," říká starosta Drnholce Jan Ivičič.

Kolik bude stát odpad?

V novém zákoně o odpadech se předpokládá zvyšování poplatků za skládkování na 1 000 korun. Zatím se platí maximálně 500 korun za osobu ročně.

Nově se má platba za odpad skládat ze dvou částí. Pevnou část má určovat obec a pohyblivá část bude závislá na množství nevytříděného odpadu. Čím více odpadů budou tedy lidé třídit, tím méně by měli platit.

Podle něj si speciální popelnice nechala přivézt zhruba třetina tamějších domácností. Stačilo jen mít je kam schovat. "Samozřejmě nechceme, aby popelnice stály na ulici a hyzdily vzhled obce. Podmínkou k tomu, aby lidé nádoby dostali, byla právě možnost ukrýt je za vraty či na zahradě," vysvětluje Ivičič.

Lidé žijící v bytech musí i nadále s tříděným odpadem do kontejnerů v takzvaných sběrných hnízdech. Ty ale po zavedení nového systému zůstávají poloprázdné. "Vše zůstává v domácnostech," tvrdí starosta Drnholce, kde se odpad nově odváží jen jednou za měsíc. Přesto taková frekvence odvozu stačí.

Za tunu papíru dostane obec tisíc korun, za plast dva tisíce

Kromě Březí a Drnholce chtějí barevné popelnice do domácností pořídit i další obce na Břeclavsku. Třeba Uherčice či Velké Němčice. Třídění je pro ně totiž ekonomicky velmi výhodné.

"Běžně obce zaplatí tisíc korun za tunu komunálního odpadu, kterou jim odvezeme. Pokud odpad třídí, dostanou naopak od nás tisíc korun za tunu papíru a dva tisíce korun za stejné množství plastu," vypočítává Tomáš Hlavenka, ředitel společnosti STKO, která na Mikulovsku zajišťuje svoz odpadu.

Další peníze už nejdou jen za obcí, ale přímo k jejich obyvatelům. "Popelnice mají čipy a čárové kódy, a tak umíme přesně říct, jak která rodina třídí. A podle toho navrhujeme obcím, komu mohou snižovat poplatek za odpad," vysvětluje ředitel odpadové firmy.

Podle něj bude mít tento systém pro lidi obrovský motivační charakter. Zvlášť s příchodem nové legislativy, která počítá se zvýšením poplatků za odvoz odpadu na tisíc korun na osobu.

Díky novému systému v Drnholci a Březí vytřídili zhruba 12 procent papíru a stejné množství plastu. Ještě úspěšnější je třídění bioodpadu. Z kuchyní, dvorů či zahrad se ho vytřídilo asi 35 procent.