Výstava krojů začíná v Hodonínském muzeu. Desítky krojů jsou netradičně umístěny na panenkách. Na snímku dívčí kroj k tanci zvaný Bílák z Ostopovic | foto: Radek Miča, MAFRA

V Hodoníně oblékly panenky do krojů, další zazpívá

  • 1
Krásu ženských krojů ze všemožných koutů republiky lze ode dneška obdivovat v Masarykově muzeu v Hodoníně. Ve dvou výstavních sálech na Národní třídě dnes v 17 hodin začne vernisáž výstavy Krojované panenky.

"Soubor šestadvaceti krojovaných panenek pochází z našeho sbírkového fondu a ještě jsme jej nikdy nevystavili,“ uvedla Hana Sýkorová z Masarykova muzea.

Oblečení půlmetrových figurín nese punc originální ruční výroby. "Je zhotoveno precizně, do nejmenších detailů. Na výrobě oblečků se podílely členky základních organizací Českého svazu žen na počátku 80. let minulého století,“ doplnila Sýkorová.

Výstava krojů začíná v Hodonínském muzeu. Desítky krojů jsou netradičně umístěny na panenkách. Na snímku kroj z HoráckaPodle kurátorky někdy šila a vyšívala kroj pouze jediná žena dané krojové oblasti. Tak třeba vznikla ukázka hlučínského kroje. Jindy se na tvorbě podílel doslova celý kolektiv. Valašský lidový oděv vyrábělo hned osm autorek. Každá vyšívala či pletla jinou číst kroje: čepec, rukávce, šátek nebo boty.

Titěrné šatky na panenkách si může zájemce porovnat s kroji ve skutečné velikosti na patnácti figurínách.
 
Výstavu, která potrvá do sedmého června, dnes zahájí mladá zpěvačka a cimbalistka, dvanáctiletá Kamila Šošovičková v podlužáckém kroji, jehož ukázka chybí. "Dívka vlastně bude v expozici pro dnešní podvečer vlastně sedmdvacátá panenka celé sbírky," zavtipkovala kurátorka. Ve sbírce dále chybí třeba ukázka těšínského kroje.

Výstava krojů začíná v Hodonínském muzeu. Desítky krojů jsou netradičně umístěny na panenkách. Na snímku dětský kroj ze Slovácka

Původní panenky podniku Hamino jsou jinak oblečeny do lidových krojů z různých oblastí Slezska, Moravy a Čech. K vidění je slezský Hlučín, z Moravy je zastoupený Rožnov pod Radhoštěm, Zlín, Náměšť na Hané, Kostelec na Hané, Uherský Ostroh, Vlčnov, Velká nad Veličkou, Strážnice, Dubňany, Ostopovice, Březník, Želetava, Nové město na Moravě a Žďár nad Sázavou.

Ukázku českých krojů představují oděvy z měst Náchod, Liberec, Jablonec nad Nisou, Ruzyně, Nové Strašecí, Kralovice, Plzeň, Domažlice, Písek, Strakonice a Prachatice. "Návštěvníci si mohou jednotlivé ruční práce ale i kroje samotné názorně porovnat," uzavřela Sýkorová.