Dělník Gabriel Ivánik, který pracuje na opravě Vídeňské ulice v Brně, denně vypije i čtyři litry tekutin (13. červenec 2010)

Dělník Gabriel Ivánik, který pracuje na opravě Vídeňské ulice v Brně, denně vypije i čtyři litry tekutin (13. červenec 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V horku lidé častěji kolabují, rybám se ve vodě nedostává kyslíku

  • 3
Voda v rybnících a nádržích v kraji je teplá málem jako moře v Chorvatsku, rtuť teploměrů se šplhá ke třicítce a nebe je bez mráčku. Kvůli tropickému počasí však záchranáři denně ošetřují desítky kolabujících lidí, přibývá zranění na plovárnách a vedra nesvědčí ani zvířatům zoologických zahradách.

Sanitky na jižní Moravě denně vyjedou v průměru ke sto sedmdesáti případům. V horku ale počet záchranných akcí prudce vzrůstá. Mezi nejčastěji ošetřované patří kolabující lidé a také pacienti trpící chronickým onemocněním. Přibylo však i úrazů na koupalištích a na kole.

"Vlivem horka jsme častěji vyjížděli k překotným porodům nebo ke zlomeninám u starších lidí, kteří upadli kvůli vyčerpání," řekla mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Obecně by se starší lidé pobytu na slunci měli raději zcela vyhnout. "Náš organismus není na takové vysoké teploty zvyklý. Častěji nám hrozí přehřátí, protože se nemáme kde zchladit," uvedla praktická lékařka Alena Krásová.

Z tramvají se ve dne stává skleník

Svůj každodenní boj s horkem svádějí také všichni řidiči autobusů a tramvají, zelináři nebo cestáři opravující silnice v kraji. "Denně vypiju nejméně čtyři a půl litru vody. Jsme hodně unavení, z betonu sálá šílené horko," řekl Gabriel Ivanek, který opravuje silnici na brněnské ulici Vídeňská.

Řidič brněnské tramvaje Jiří Krupička ve vedrech víc pije a jezdí s ručníkem za krkem (13. červenec 2010)Řidič brněnské tramvaje Jiří Rosický musí ve vedrech hodně pít a jezdí s ručníkem za krkem (13. červenec 2010)

Bez krému s vysokým ochranným faktorem, klobouku a litrů vody se neobejdou ani archeologové. Při vykopávkách pracují i osm hodin na přímém slunci.

"Je pro mě ale příjemnější kopat za horka, než za deště. Ve špatném počasí se nedá tak kvalitně pracovat, hůře se dokumentuje a fotí nalezený materiál," popsala svou práci archeoložka Zuzana Loskotová.

V tropických dnech nechalo město Brno postříkat ulice v centru vodou (13. červenec 2010)V tropických dnech nechalo město Brno postříkat ulice v centru vodou (13. červenec 2010)

Alespoň malou útěchu se Brňanům v rozpálených ulicích rozhodla poskytnout radnice části Brno-střed. Třikrát denně zchladí chodníky a cesty v centru města kropicí vozy.

Horkem trpí i zvířata, ryby mají málo kyslíku

Vysoké teploty neprospívají ani zvířatům. Například ošetřovatelé z brněnské zoologické zahrady denně studenou sprchou kropí několik desítek zvířat. V ptačích voliérách pak mají spuštěný systém rosení a medvědi se mohou zchladit u výrobníku ledu.

Lamy v brněnské zoo stříkají v parných dnech ošetřovatelé pravidelně vodou (13. červenec 2010)

"Je to něco na způsob velké americké ledničky, kde je spousta ledu a medvědi zde najdou osvěžení," vysvětlil provozní zoolog Jiří Vítek.

Potíže s vysokými teplotami už mají i chovatelé ryb. Voda v Novomlýnských nádržích i některých rybnících v kraji je už totiž teplejší než moře v Chorvatsku. Na koupání to může být příjemné, rybám však vysoká teplota nesvědčí.

"V některých našich rybnících už má sedmadvacet stupňů a ve vodě ubývá kyslíku. A to máme spuštěna všechna zařízení na její provzdušňování," uvedl Radek Čučka z Rybářství Hodonín. Podle něj jsou zdejší rybníky tak teplé i kvůli tomu, že jsou poměrně mělké.

"Zhruba stejně teplá jako rybníky je i říčka, která se do nich vlévá a je to i tím, že má úzké a navíc nezastíněné koryto," řekl Radek Čučka a dodal, že množství kyslíku ve vodě je již na hranici a kdyby jaro nebylo tak deštivé a rybníky se dostatečně nenaplnily vodou, bylo by ještě hůře.

Vody v řekách ubývá, hasiči vyjíždějí k požárům trávy

V současných tropických vedrech zlenivěly i řeky. Jejich hladiny klesly a téměř všechny nádrže v kraji už vylepšují jejich průtoky. "Například do Vranovské přehrady už přitéká jen 3,7 kubíků vody za vteřinu, vypouští se z ní však dvakrát tolik," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Moravy.

Napilno v horku mají i jihomoravští hasiči, kteří stále častěji bojují s méně i více rozsáhlými požáry trávy. "Za poslední dva dny vyjížděli k deseti požárům trávy, dalších porostů a černých skládek. Většinu z nich zavinila lidská nedbalost," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.