Kauzou úplatku za byt se v lednu 2009 zabýval brněnský městský soud

Kauzou úplatku za byt se v lednu 2009 zabýval brněnský městský soud | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V kauze bytu za úplatek soud potvrdil původní podmínečné tresty

  • 0
Jiřímu Zachrlovi zemřela loni babička. Obecní byt, ve kterém měl téměř tři roky trvalé bydliště, chtěl přepsat na sebe. Nebydlel v něm však dost dlouho. Dostal nabídku, že za 150 tisíc bude byt jeho. Čtyřem obžalovaným vyměřil začátkem roku brněnský městský soud podmínku. A krajský soud projednával odvolání obou stran.

K soudu se ve čtvrtek dostavili pouze tři obžalovaní. Tehdejší černovická vedoucí bytového odboru Jitka Grochová, zapisovatelka finančního odboru Mirka Salavová a člen bytové komise Miroslav Válka.

Realitní makléř Petr Blahoňovský, který si coby iniciátor v lednu odnesl nejvyšší trest, se k řízení nedostavil. - čtěte Za úplatek za byt v Brně padly podmínky

Obžalovaní ve výpovědích shodně trvali na své nevině. Za Blahoňovského mluvil pouze jeho advokát, podle něho se ani on necítí vinen.

"Soud podlehl mediální masáži," komentoval rozsudek městského soudu jeden z obhájců. Ten také žádal o zrušení trestu, protože nebylo doloženo naplnění skutkové podstaty trestného činu, ze kterého jsou jeho klienti obviněni.

Opačný názor měl státní zástupce Zdeněk Adámek. Podle něho není u tohoto trestného činu podmínka dostačujícím trestem. "Trest odnětí svobody měl být doplněn. V případě Blahoňovského a Války zákazem realitní činnosti a peněžitým trestem, u Grochové a Salavové zákazem činnosti ve státní správě," požadoval Adámek.

"Odvolání všech čtyř obžalovaných se zamítají," řekl po krátké poradě předseda senátu Jaromír Papírník. Podle něho nelze městskému soudu vytknout žádné pochybení a není tedy důvod, proč by mělo být rozhodnutí krajského soudu jiné.

Zamítnutí odvolání se dočkal i státní zástupce. "Neshledávám důvody, proč zpřísňovat tresty," pokračoval Papírník. Pro nápravu a převýchovu obžalovaných jsou dle jeho názoru zvolené tresty dostačující.

Proti čtvrtečnímu rozsudku není odvolání. Jedinou možností je dovolání k Nejvyššímu soudu. Obhajoba tuto možnost zváží až po důkladném prostudování písemného rozhodnutí.