Pasivní domy v Židlochovicích

Pasivní domy v Židlochovicích | foto: Radek Miča, MAFRA

V kraji balí domy do teplého. A šetří tak tisíce

Přestože ceny za energie stoupají, obyvatelé pasivního domu v Židlochovicích mohou zůstat v klidu. Oproti jiným domácnostem ušetří až devadesát procent nákladů. Dům se totiž vytápí slunečním svitem, lidmi a několika elektrospotřebiči.

Dům bez komína, přesto v něm není zima. I bez otevřeného okna je ráno v ložnici vzduch čerstvý jako na horách. A to nejlepší nakonec. Ceny za topení jejich majitelé mohou hodit za hlavu. Ušetří totiž oproti jiným domácnostem devadesát procent nákladů. Zázrak? Ne. Takzvaný pasivní dům.

Jeden takový navrhl architekt Petr Mareček v Židlochovicích. Do řadového domu se tak zamiloval, že v něm bydlí nejen on, ale i jeho bratr.

Pasivní dům nepotřebuje ani komín, ani topení. Pořádný komín přitom přijde třeba i na 40 tisíc korun. "Stačí trocha slunečního svitu, pár lidí a několik zapnutých elektrospotřebičů. To pohodlně vytápí dům po celý rok," tvrdí Mareček.

Jeho bratr si pár dní bez topení vyzkoušel letos o Vánocích. "Přesně na Štědrý den se mu porouchalo topení, ale spravit mu je mohli až po Novém roce. Přesto doma bylo pořád kolem dvaceti stupňů Celsia," tvrdí Mareček.

Dům se musí hlavně pořádně utěsnit. Tepelná ztráta je pak tak nízká, že vytápění ani nepotřebuje. Topí se totiž vzduchem, který cirkuluje.

I ve vysokohorských podmínkách

Podle Marečka si pasivní dům poradí se sněhem i silným mrazem. "Rakušané dokonce postavili pasivní horskou chatu ve dvou a půl tisících metrech nad mořem," říká architekt. Hlavní je tak neustálá obměna vzduchu.

"Průměrná čtyřčlenná rodina totiž za den vyprodukuje až dvanáct litrů tekutin. A bez větrání domy plesnivějí," vyjmenovává další výhody pasivního domu Mareček. Řadovku v Židlochovicích navrhl postavit z masivní konstrukce. To znamená, že stěny jsou z ytongu a střechy z betonu.

"Pasivní dům nemusí být jen ze dřeva a lehkých materiálů. V České republice sice takový názor zatím převažuje, ale není to pravda. Nám se daří tyto domy snadno utěsnit i s masivní konstrukcí," vysvětluje architekt. Pasivní domy se stavějí na míru klimatickým podmínkám. Přesná data ale při návrhu řadovky v Židlochovicích neměli k dispozici, proto dům postavili podle vídeňského standardu.

"Ve Vídni je sice o něco tepleji, ale nemělo by to vadit," myslí si tvůrce projektu. Podle Marečka se zatím staví hlavně rodinné domy, ale hodí se pro všechny typy staveb. "Teď budeme stavět pasivní ordinaci," potvrzuje architekt.

Nevýhodou pasivního domu je vyšší cena. Většinou asi o pět až patnáct procent, ale ušetřit se dá chytrým projektem. Stavba musí být navíc perfektně provedena. Výhodou zase je, že nájemníci mohou ušetřit až devadesát procent na vytápění domu oproti běžným domácnostem. Pokud ovšem nebudou ze zvyku větrat.

Praktické rady

Zateplení domu by se mělo velmi dobře připravit, především je třeba vybrat firmu, která má již nějakou historii a zkušenosti se zateplováním domů.
Je dobré se přeptat i na to, zda dodržuje termíny a jak kvalitně práci provádí.

Důležité je zajistit si kvalifikovaný stavební dozor, který na firmu během prací dohlédne.
I firmy tvrdí, že se jim s člověkem, který tomu rozumí a má od majitelů plnou moc, lépe komunikuje, než když jim do toho v domě mluví kdekdo.
Na tloušťce izolace pláště budovy se nevyplatí šetřit. Méně znamená více tady neplatí. Rozdíl v ceně materiálů není tak velký, zatímco v úspoře energie může být poměrně značný.
Optimální je, když si majitelé domu nechají zpracovat energetický audit nebo znalecký posudek odborníka, který jim navrhne optimální tloušťku izolace.
Nevyplatí se příliš šetřit i při výměně oken. Dnešní standard je pětikomorový profil.
Od 1. ledna 2009 musejí mít všechny tuzemské novostavby a také významné rekonstrukce budov nad 1 000 metrů čtverečních (větší bytové domy, administrativní budovy, školy, nemocnice) průkaz energetické náročnosti budov.
I při zateplování rodinného domu se přinejmenším vyplatí konzultace se specialistou z oboru. I při zateplování se dá totiž hodně zkazit. Špatná izolace může dokonce ohrozit funkci domu nebo způsobit destrukci zdí promrzáním a ohrozit zdraví jeho obyvatel, protože může dojít k rozšiřování plísní.