Brněnský magistrát vydal povolení k okamžitému vykácení stromů v Líšni | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Líšni padlo po souhlasu magistrátu 400 borovic

  • 13
Zhruba čtyři sta borovic vykácela firma Qary v Horníkově ulici v Líšni. Chce tam postavit domy a dvě ubytovny. Kácení jí povolil brněnský magistrát. Podle Milana Štefance z ekologického hnutí Nesehnutí na to neměl právo. "Povolení o kácení bylo neplatné, protože firma nemá platné územní rozhodnutí, bez kterého to povolit nejde," řekl Štefanec.

Vykácením hájku mezi líšeňskou poliklinikou a školou Horníkova vyvrcholily spory o stavbu, které se táhnou několik let. Proti záměru stavět a také vykácet lesík se totiž bouřili lidé z okolních domů, ale i rodiče školáků, kteří se bojí budoucích nájemníků ubytoven hned vedle školy.

A protestovali také aktivisté z ekologického hnutí Nesehnutí. Právě těm dal letos krajský soud za pravdu, když zrušil platnost územního rozhodnutí, vydaného líšeňským stavebním úřadem.

Přesto si firma Qary cestu našla. Než totiž rozsudek soudu dorazil na brněnský magistrát, sehnala si stavební povolení od takzvaného autorizovaného inspektora, což jí umožňuje zákon. A na základě toho jí odbor životního prostředí vydal souhlas ke kácení a navrch jí povolil kácet hned. Tedy v době mimo vegetační klid stromů.

Brněnský magistrát vydal povolení k okamžitému vykácení stromů v Líšni

A Qary tak může v už bývalém háji mezi poliklinikou a školou stavět. "Líšeňský stavební úřad i brněnský magistrát nejen porušily zákon o ochraně přírody a krajiny, ale zároveň odmítly respektovat rozsudek krajského soudu, který zrušil platnost vydaného územního rozhodnutí na stavbu," komentoval to Štefanec.

To magistrát odmítá. "Udělali jsme to v souladu se zákonem," řekl mluvčí Pavel Žára. A odvolává se na to, že magistrát rozsudek soudu neznal. "Vydali jsme toto rozhodnutí předtím, než jsme rozsudek znali. Firma měla navíc legální cestou sehnané stavební povolení," uvedl Žára.

A proč úředníci dovolili firmě Qary kácet ihned? "Protože podle projektu se stromy vysadí jinde, navíc to bylo v souladu s územním plánem a také jsme tím umožnili investorovi stavět hned," vysvětlil to Žára.

Podle Štefance však bylo takové rozhodnutí úředníků svévolné a nezákonné. "Podáme proto žalobu proti stavebnímu povolení, proti rozhodnutí o kácení a další možnosti ještě zjišťujeme," řekl Štefanec.

Líšeňská radnice, jejíž stavební úřad stavbu nejprve posvětil vydáním územního rozhodnutí, dává najednou od problému ruce pryč. "Zamezit tomu, co se stalo, jsme bohužel nemohli," uvedl místostarosta Václav Košulič.

Podle Košuliče se měl problém vyřešit už před lety, a to výkupem pozemků, které vlastnila líšeňská rodina Belcredi a které prodala firmě Qary. "Vypadalo to nadějně, městská rada schválila zhruba deset milionů na výkup, v dalším kole byl ale bod stažen z jednání. Tím se promarnila zásadní věc," uvedl Košulič.

Brněnský magistrát vydal povolení k okamžitému vykácení stromů v Líšni

Od faktu, že stavbu původně povolil líšeňský stavební úřad, se nyní radnice distancuje. "My jako samospráva máme omezené možnosti. Rozhodnutí stavebního úřadu bylo navíc v pořádku, stavbu umožňuje územní plán. Ale nejsme rádi, jak to dopadlo," dodal Košulič.

A rády nejsou ani stovky místních obyvatel, kteří proti stavbě ubytoven pro dělníky a bytových domů podepsali petici.

Odpovědnou osobu z firmy Qary, která čtyři sta borovic vykácela, se MF DNES nepodařilo včera zastihnout. Telefon, přepojený od asistentky firmy, nikdo nezvedal.


Témata: Líšeň, Petice