Mikulov v podvečer

Mikulov v podvečer | foto: iDNES.cz

V Mikulově volili mrtvého kandidáta do zastupitelstva. Zákon tomu nebrání

  • 14
Lidé v Mikulově na Břeclavsku možná budou muset k volebním urnám znovu. Na kandidátce sdružení Mikulovští totiž figuroval Zdeněk Kvinta, který je už tři týdny po smrti. Do zastupitelstva sice zvolen nebyl, ale lidé pro něj hlasovali ve více než stovce případů. V krajním případě hrozí opakování voleb.

„Přišlo nám nedůstojné z naší kandidátky Zdeňka Kvintu odvolávat,“ zdůvodňuje lídr Mikulovských Vojtěch Mihalík.

Jak se vypořádat s kandidáty zesnulými těsně před volbami, přitom zákon nijak neřeší. A ti tak i v několika dalších případech po republice v letošních komunálních volbách kandidovali. „Zákon nestanovuje ani pro jednotlivé strany, ani pro obecní úřady povinnost kontrolovat, zda jsou všichni kandidáti naživu,“ vyložil mluvčí Ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Zvolené nebožtíky přitom podle něj automaticky zastoupí náhradníci. Podle zákona může strana 48 hodin do zahájení voleb kandidáta odvolat. I když ví, že nežije, a přesto to neudělá, podle Ministerstva vnitra tím zákon neporušuje. „A pro stranu je to vlastně kvůli volebnímu systému výhodnější,“ říká Eva Sychrová z jihomoravského krajského úřadu, který na volby v Mikulově dohlíží.

Zvolili mrtvého muže. Zákon tomu nebrání

„Pakliže voliči zaškrtnou na volebním lístku celou stranu, odevzdávají jí tolik hlasů, kolik má strana kandidátů. Kdyby mrtvého z kandidátky odvolali, tak se o jeden hlas od každého voliče připraví,“ konstatovala Eva Sychrová.

Benevolentní přístup úřadů ale neznamená, že hlasy pro mrtvého v krajním případě nemohou zneplatnit celé místní volby.

„Pokud je to, že kandidát zemřel, známo a není o tom žádná pochybnost, hlasy pro něj by se započítávat neměly. Podle zákona se sčítají ‚hlasy pro jednotlivé volební strany a pro jednotlivé kandidáty‘ - ten, kdo zemřel, však tímto okamžikem kandidátem být přestal, a žádné hlasy proto získat nemohl, tudíž je nelze ani sčítat a zahrnovat do celkových výsledků,“ vysvětlil odborník na správní právo Josef Vedral v rozboru na blogu Jiné právo.

Opakování voleb může nařídit soud

Od středy běží desetidenní lhůta na podání stížností na neplatnost voleb, které řeší příslušný krajský soud. Jedině ten má právo v takových záležitostech rozhodovat. Zákon přitom nic jako nařízení přepočtu hlasů tak, aby výsledek nezahrnoval mrtvé, nepřipouští. Soud může pouze nařídit opakování celých místních voleb.

I když v obdobných případech soudy zatím nerozhodovaly jednoznačně, případ zrušených voleb už existuje. V roce 2006 voliči šli znovu hlasovat v Havířově. Místní ČSSD tam totiž na kandidátce nechala jméno náměstka primátorky Martina Balšána. Komunálního politika krátce před volbami zastřelil bývalý ředitel Technických služeb Havířov.

V Mikulově zatím nikdo volby nenapadl. „Volby proběhly regulérně. Všechny nápady je zpochybňovat považuji za obstrukce,“ tvrdí dosavadní starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS), který se do zastupitelstva opět probojoval. Kvůli volebnímu systému je pro strany výhodné nechat na kandidátce i zesnulého.