Nad Olešnicí se v úterý večer přehnalo tornádo, které poničilo asi dvě desítky střech domů

Nad Olešnicí se v úterý večer přehnalo tornádo, které poničilo asi dvě desítky střech domů | foto: Josef Šafařík

V Olešnici začali likvidovat škody po ničivém tornádu

  • 0
Lidé v Olešnici na Blanensku se pustili do úklidu po tornádu, které obec zasáhlo v úterý večer. Poškodilo střechy asi svou desítek domů, jednu dokonce strhlo a odmrštilo do sousedství. Podle meteorologů se jednalo o letošní největší tornádo na Moravě.

"Tornádo poškodilo střechy bezmála dvaceti objektů, z toho čtyři těžce. Ztráty se nyní vyčíslují," řekl olešnický starosta Zdeněk Peša. Běsnící živel naštěstí nikoho nezranil.

Následky tornáda odstraňovali hasiči do pozdní noci. Nejvíce práce měli s likvidací plechové střechy rodinného domu. Tornádo ji nadzvedlo a odmrštilo na sousední dům. Její rozebírání trvalo do půl třetí do rána (o řádění tornáda v Olešnici čtěte více zde).

"Tam, kde to vzalo tašky a hřebenáče, byly opravy snadné. Na několika místech, především na rozhraní ulic Horní a Dolní Vejpustek, budou práce náročnější," doplnil starosta.

Nad Olešnicí se v úterý večer přehnalo tornádo, které poničilo asi dvě desítky střech domůNad Olešnicí se v úterý večer přehnalo tornádo, které poničilo asi dvě desítky střech domů

Od brzkého rána zajišťoval klempíře pro opravu střechy olešnického kulturního domu, která byla také poškozena. Město už po domluvě s Českou pojišťovnou vyzvalo rozhlasem občany, aby na telefonickou linku pojišťovny hlásili své škody.

Tornáda jsou ve střední Evropě spíše vzácnost

Ve střední Evropě je tornádo poměrně vzácným úkazem. Vzdušné víry vznikají při bouřkách, které vytvářejí rotační pohyby v atmosféře. Pokud se spojí s větry v okolí, vzniká pak známý vzdušný trychtýř. Ten se mnohdy záhy rozplyne. Pokud se ale přesune do obydlených oblastí a začne působit škody, mění se v ničivou smršť - tornádo.

Milan Šálek z Českého hydrometeorologického ústavu se dlouhodobě věnuje studiu tornádSnímky, které meteorologové obdrželi od svědků smršti, jsou údajně zcela průkazné. "Jsem naprosto přesvědčen o tom, že se jednalo o tornádo," řekl Milan Šálek z Českého hydrometeorologického ústavu. Viditelný vzdušný vír podle něj přesně odpovídá definici tornáda, přičemž detaily si hodlá ověřit přímo na místě.

"Na videu je vidět trychtýř visící z oblaků a jeden z komentářů pak také hovoří o troskách vířících kolem daného útvaru," doplnil Tomáš Púčik z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Tornádo v Olešnici na Blanensku (24. srpen 2010)

Závěry meteorologů potvrzuje i svědek události. "Tornádo vysávalo okolní páru do středu trychtýře a kolem něho se stahovala mračna, která rotovala kolem. Později se tam ukázaly blesky, vítr dosahoval rychlosti až 80 kilometrů za hodinu. Trvalo to asi patnáct minut," napsal na sociální síti Facebook Tomáš Novotný.

Bouřka byla slabá, k výstraze nebyl důvod

Předpovídání obdobných jevů je podle Šálka velmi obtížné, odborníci jsou zpočátku odkázáni pouze na animace z radarů. Doprovodná bouřka v Olešnici byla přitom slabší než obvykle, s několika blesky a nebyl tak důvod ke speciální výstraze.

"Tornádo je víceméně náhodná záležitost a i slabá bouřka může spustit tento nebezpečný jev," doplnil meteorolog, který se právě výzkumu tornád dlouhodobě věnuje.

Dráha vzdušného víru je navíc velmi těžce předvídatelná a také může být širší, než je vidět pouhým okem. "Viditelnost je dána kondenzací vodní páry," vysvětlil Šálek s tím, že nejlepší, co může svědek tornáda udělat, je hledat pevný a bezpečný úkryt, nezdržovat se u oken a počítat s létajícími troskami, které může vítr nést a metat kolem sebe.

Podle dalšího hydrometeorologa Petra Dvořáka je častějším úkazem jev zvaný downburst. "Prudký propad vzduchu neboli downburst je poměrně běžnou záležitostí," uvedl Dvořák.

, ,