(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

V Petrovicích už pozůstalí nebloudí, hrob najdou na internetu

  • 1
Na mnoha hřbitovech lidé často musí hrob příbuzného složitě hledat. V Petrovicích na Blanensku ho ale už vypátrají v několika vteřinách. Hroby tam totiž "pověsili" na internet. V České republice je to zatím novinka, o jejím zavedení už ale uvažují například i v Brně.

Na radnici v Petrovicích občas někdo zavolal a zeptal se, kde najde volný hrob nebo hrob příbuzného. Tamního starostu Vladimíra Paulíka (VV) nakonec tyto otázky přiměly k rozhodnutí, že hřbitov zdigitalizují, a hledání hrobů tak usnadní nejen jeho návštěvníkům, ale také obci.

"Lidé, kteří žijí v zahraničí nebo na druhém konci Česka, se přijedou podívat na hrob i za několik let. Mnohdy si pak už nevzpomenou, kde vlastně je," vysvětlil petrovický starosta Paulík důvod "hřbitova on-line".

Funguje tak, že z webových stránek obce se lidé mohou proklikat až ke konkrétnímu hrobu a dozvědí se, kdo ho vlastní, na jak dlouho ho má zaplacený a kdo je v něm pohřbený. A ještě si ho prohlédnou na fotografii.

Pokud hledají podle jména zemřelého, nemusejí složitě pátrat, stačí zadat jméno do vyhledávače.

Hledání v databázi by bylo mnohem jednodušší

Petrovice mají asi šest set obyvatel a tamní hřbitov není tak rozlehlý jako hřbitovy v okresních městech nebo v moravské metropoli. Tam je vyhledávání hrobů mnohem složitější a pracnější. V Brně ale už o zavedení této služby uvažují, naopak ve Vyškově zatím váhají.

"Spravujeme několik hřbitovů a zhruba sto tisíc hrobů, takže by to bylo finančně i organizačně velmi nákladné, ale přesto to vypadá velmi nadějně," uvedl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. Nadějně to podle něj vypadá proto, že brněnský magistrát dělá digitální mapování a má v něm také sekci hřbitovy.

Podle Šamšuly je hřbitov na internetu dobrá věc: "Některé hroby se musejí složitě dohledávat v knihách a hledání v takové databázi by bylo i pro nás mnohem jednodušší." V tom, že by narazili na ochranu osobních údajů, problém nevidí. "Co je uvedeno na náhrobku, je už veřejně dané a zákon se tím neporušuje."

Vyškov nechtěl nahrávat zlodějům, kteří chodí na hřbitovy krást

Zda dát hroby na internet, řešili ve Vyškově loni v létě. "Zatím jsme to odložili, ale možná tuto službu v budoucnu zavedeme," říká správce vyškovského hřbitova Jiří Lelek.

Přiznal, že důvodem rozhodnutí byla bezpečnost. "Abychom na hroby neupozornili nekalé živly, které na hřbitovech kradou." Službu však také chválí. "Hrob tady někdo hledá každou chvíli."

"Zrovna včera přišel pán, že hledá vzdálenou rodinu. Moc o ní nevěděl, ale podařilo se nám ji najít ve hřbitovní knize," řekl správce vyškovského hřbitova a ještě připomněl, že obzvlášť vhod by hřbitov on-line přišel lidem, kteří pátrají po svých předcích kvůli rodokmenu. "To je teď velmi módní záležitost," podotkl.

"Genealogické společnosti by z těchto databází na internetu měly opravdu velkou radost," potvrzuje Tomáš Kotrlý z ministerstva pro místní rozvoj, jeden z největších českých odborníků na hřbitovy a pohřebnictví.

Jinak je však k zavádění této služby trochu skeptický. "Je to velmi nákladná záležitost, a pokud by měla dlouhodobě fungovat, bylo by potřeba databázi neustále aktualizovat. I hroby se ruší, jsou do nich ukládáni jiní zemřelí a mění se i majitelé pomníků." Kotrlý upozornil, že by tyto zvýšené náklady pravděpodobně vedly ke zdražení nájmu hrobů i služeb na hřbitově.

Petrovice jsou podle něj zatím jen první vlaštovkou, například na Slovensku už je však obcí se hřbitovem na internetu mnohem víc. Česko však má alespoň databázi hřbitovů, na níž pracovali odborníci čtyři roky a probíhaly kvůli ní i terénní výzkumy. "Mnohé obce totiž neměly přesný přehled, kolik pohřebišť se na jejich katastru nachází," sdělil Kotrlý. Nyní je zájemci najdou na stránkách pohrebiste.cz.