NP Podyjí

NP Podyjí | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

V Podyjí slaví první úspěch: dotace i lepší podmínky pro nové stavby

  • 0
Obce z ochranného pásma Národního parku Podyjí, které kvůli lepší komunikaci se správou parku založily nedávno svazek, slaví první úspěch. Se správou se dohodly na vzniku skupiny architektů, kteří budou moci v budoucnu mluvit do podoby staveb v ochranném pásmu.

Právě na to si obce ležící v tomto pásmu nejvíc stěžovaly. Totiž, že jeden dva najatí externisté správy jim dosud diktovali podobu budovaných domků.

Emoce vzbuzující téma rozlouskl až ministr životního prostředí Ladislav Miko. "Jako řešení, které kladně ohodnotili jak starostové obcí, tak i správa parku, navrhl ustanovení skupiny architektů, kteří budou společně posuzovat stavby zasahující do krajinného rázu oblasti národního parku a jeho ochranného pásma," tlumočil Slavomír Poláček ze správy parku.

Jde o to, že při stavbě domu v ochranném pásmu je stavební úřad povinen vydat územní rozhodnutí nebo stavební povolení pouze s podmínkou, že žadatel nejprve splní podmínky parku, ať už se týkají samotné podoby domu či sklonu nebo barvy střechy nebo oken.

Takové požadavky správy ale podle obcí mohou prodražit celou stavbu, aniž by park nesl alespoň část nákladů, které sám způsobil. A kdyby majitel pozemku odmítl uposlechnout, hrozila by mu pokuta. Kdyby se odvolal, několik měsíců by čekal, jak rozhodne soud.

Obce jsou s novým řešením, kdy budou moci využít služeb více kvalifikovaných architektů, spokojeny.

"Za národní park dosud rozhodovaly jen dvě externí pracovnice a podle vyjádření všech starostů velice nekompetentně. A přes jejich rozhodnutí a závazná stanoviska uváděná ve stavebních a dalších povolovacích řízeních prostě nejel vlak," popsal dosavadní praxi starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Mezi další problémy místních starostů, na něž dlouho poukazují, patří i vyšší investiční náklady plynoucí z umístění jejich obcí v národním parku či na jeho hranici. Ministr Ladislav Miko jim slibuje, že by situaci měl řešit chystaný program na podporu rozvoje obcí národních parků.

"Jedná se o specifický dotační program Státního fondu životního prostředí, který bude zřízen výhradně na podporu projektů v obcích, jejichž území se nachází v národním parku. Do konce listopadu ho ještě stihnu podepsat," vzkázal ministr.

Zakládajícími členy svazku obcí se v září stalo sedm z celkem jedenácti obcí ochranného pásma Podyjí. Kromě Vranova i Podmolí či Lukov.

Svazek obcí národního parku podyjí 

Spolek vznikl letos v září. Na založení se dohodli starostové 11 obcí, které jsou na území parku a v jeho ochranném pásmu.

Svazek nechce vyvolávat konfrontace se správou parku. Naopak chce spolupracovat ve prospěch přírody za podmínek dodržení udržitelného rozvoje obcí.

Zároveň se chtějí společně bránit proti těm praktikám správy parku, které jim a jejich občanům dlouhodobě znepříjemňují život.

Inspirací pro vznik svazku byl obdobný svazek obcí ze Šumavy.