Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V řekách ubývá vody, snižují se i její zásoby v podzemí

  0:29aktualizováno  0:29
V řece Moravě ve Strážnici ráno teklo méně než deset kubíků vody za sekundu. A to už je tak málo, že na mapě Povodí Moravy zobrazující aktuální stav na tocích "zasvítilo" sucho. Podle vodohospodářů to ovšem není důvod k panice, protože už tradičně na podzim bývá v řekách vody nejméně.

Rokytnice u Moravského Krumlova - ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Co už je ovšem trochu horší - v některých oblastech kraje se snižují i rezervy podzemní vody, která slouží k zásobování pitnou vodou. Ale pořád není tak zle jako v letech 1983 a 2003, kdy se čísla dostaly až na absolutní minimum.

"Je pravda, že i měřící stanice nad Strážnicí hlásí sucho a to nejen na řece Moravě, ale i na některých dalších tocích, například na Bečvě a Dřevnici," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Moravy Marek Viskot.

"V srpnu, září a říjnu bývají průtoky většinou nejnižší za celý rok a už jsme v tomto období zaznamenali i nižší," dodal.

Sucho je pro řeky nebezpečné

To, že řeka hlásí "sucho" ovšem neznamená, že v ní není ani kapka vody, jen dosáhla průtoku, který byl na základě dlouhodobého průměru stanoven jako minimální.

Na mapě Povodí Moravy zveřejněné na jeho webových stránkách se v tomto případě objeví hnědé kolečko. (Zatímco světle zelené, žluté a červené ohlašuje opačný stav, hrozící povodně - poznámka redakce).

Jih Moravy sužuje sucho, meteorologové vydali výstrahu před požáry.

Sucho začali vodohospodáři takto označovat zhruba před dvěma lety, protože i tento stav řekám neprospívá. I menší únik nebezpečné látky může v oslabeném toku vyhubit ryby i další živočichy a za nízkých stavů vody je potřeba hlídat více i vodní elektrárny, aby v řece nechaly potřebné množství vody a nepouštěly si ji do náhonů a na turbíny.

"Hospodaření s vodou vodním elektrárnám ukládají manipulační řády a jestli je neporušují, hlídají příslušné pověřené úřady, které jim za jejich nedodržení mohou dát i pokuty," uvedl Marek Viskot.

I když "sucho" zahlásila v kraji zatím jen řeka Morava, na ostatních tocích jižní Moravy by to nevypadalo lépe, kdyby jim nyní vydatně nepomáhaly přehrady.

"Toky nyní vylepšují téměř všechny přehrady v povodí. Například do Vranova nyní přitékají čtyři kubíky vody za sekundu a vypouštíme z ní šest až osm kubíků," uvedl Marek Viskot.

Podle Marka Viskota je vody v přehradách zatím dost a mohou ji dál vypouštět do řek.

Podzemí se plní pomaleji

Zatímco toky se poměrně rychle po vydatnějších deštích naplní, zásoby vody v podzemí se doplňují mnohem pomaleji. "A nesouvisí to ani se srážkami, voda do podzemí spíš vsakuje z povrchových vod a to zejména v období jarního tání," vysvětluje Eva Soukalová, vedoucí oddělení hydrologie brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

"I vody v podzemí nyní ubývá, ale není to katastrofa. Předpokládáme, že letos nedosáhneme minimální hodnoty, jak tomu bylo v roce 1983 a 2003," říká hydroložka.

Český hydrometeorologický ústav vyhodnocuje vydatnost pramenů v kraji. Zatím má k dispozici jen údaje za srpen a z nich vyplývá, že hladina rychle klesá asi v pěti vrtech, většinou se nacházejí kolem Brna a na jihovýchodní Moravě. A ve dvou pramenech v povodí Jihlavy.

Například Vodovody a kanalizace Hodonín berou pitnou vodu z Koryčanské přehrady a část ji čerpají z podzemí v okolí řeky Moravy.

"K nějakému poklesu zásob došlo, ale není to kritické, v tomto období je to běžný stav," říká vedoucí provozu výroby hodonínských Vodovodů a kanalizací Stanislav Vaněk.

"Zdejší vodní zdroje jsou velmi vydatné, potíže by spíš mohly nastat při čerpání vody z podzemí v okolí řeky Veličky, kterou se zásobují některé obce, například Lipov, Louka Hroznová Lhota a další. Kdyby však měli potíže s vodou, určitě bychom o tom věděli," uvedl Petr Michna, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...
Vědci vymysleli program pro největší spalovnu v Česku, vyrobí víc elektřiny

Když už musí odpadky do spalovny, ať na své poslední cestě poslouží co nejvíc a přesně. Brněnští vědci se tímto heslem řídili, když pro největší tuzemskou...  celý článek

Šárka Skorkovská pracovala na oční klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny a...
Žena ve vedoucí funkci musí zůstat ženou, míní oční lékařka Skorkovská

Jen přečíst jména těch, kterým oční lékařka Šárka Skorkovská pomohla znovu ostře pohlédnout na svět, by zabralo dost času. V oboru totiž působí přes pětadvacet...  celý článek

Věstonická venuše
Věstonickou venuši nejspíš zdobila ptačí pírka, vyčetli vědci ze skenu

Slavná Věstonická venuše byla původně patrně ozdobena ptačími pírky. Svědčí o tom čtyři vpichy na temeni hlavy, které nyní měli možnost analyzovat vědci díky...  celý článek

Soutěž: vyhrajte první český elektrokočárek
Soutěž: vyhrajte první český elektrokočárek

Pohon, světla, automatické houpání a ohřívač stravy vám usnadní každý výlet.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.