Restaurace Pod Radničním kolem v Brně.

Restaurace Pod Radničním kolem v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V restauraci Pod Radničním kolem se zastavila historie

  • 17
Je jen málo gastro provozů v Brně, kde je tak materializovaná historie jako v restauraci a vinárně Pod Radničním kolem. Tady hluboko pod zemí se zastavil čas. Možná i gastronomicky. Staví totiž na moravské kuchyni v poněkud nemoderním balení. Ale jedlíkům je tady přáno.

Po černých notně sešlapaných schodech vstoupíte do pomyslného chřtánu a srdce města. Nad hlavou vám tlukou legendy a bijí historky o Staré radnici, k níž koncem šestnáctého století kameník Hans Czierho přistavěl tuto budovu vedoucí do Mečové ulice. Tady jste v místech, kde se pohupuje brněnský drak a visí Birkovo kolo, které si vetkli do názvu.

V těchto výsostně moravských prostorách, kde býval šenk od nepaměti, nejde nabízet pizzu, balit sushi nebo servírovat orientální jídla. Sem prostě cizí kuchyně nepatří a nepasují. Koncept zařízení v moravském stylu je o to více potěšitelný v době, kdy se kdekdo zaklíná krajovou kuchyní a málokdo ji skutečně umí nabídnout a prodat.

Pod Radničním kolem

Mečová 5 www.ukola.eu Podnik je kuřácký a nemá bezbariérový přístup.

Hodnocení: 65 %

Vybíráme z jídelního lístku
Hovězí vývar s vejcem, zeleninou a nudlemi 39 korun
Svratecký minutkový guláš s bramboráčky 299 korun

A jako lokální patriot si přisadím, že rozlézavosti restaurací v plzeňském stylu a se staročeskou kuchyní jsem v brněnském centru už také sytý. Tady je to zkrátka po našem: za zvuků cimbálovky z reproduktorů a s výtečnými místními víny, na která jsou Jihomoravané právem pyšní.

Podnik sází na steaky a místní speciality

Zaplať pánbůh tady už před časem rezignovali na rozsáhlý jídelní lístek, který zřejmě sestavoval historik-žertéř. Mohli jste si tady objednat třeba Bitvu na život a na smrt nebo vás měl chuťově vybudit Zatuchlý zvoník. Smažený kuřecí řízek nesl hrdý název Obránci města.

Dnes tady sází zejména na steaky, nabídka zeštíhlela a nejvíc pozornosti by samozřejmě měly poutat právě místní speciality, z nichž má dýchat žírná Morava. Moc invence tady nenajdeme, ale důležitá je pochopitelně kvalita.

Nechme tedy stranou slavnou zvrácenost jménem Brněnský drak - kousek vepřové panenky v dětinské zdobnosti oplácaný hořčicí, kečupem a dráčkem z nakládané okurky.

Najíte se vydatně, chybí jen trocha kuchařské tvořivosti

Moravský grunt v jídelníčku splňují tradiční minutkový Svratecký guláš z hovězí svíčkové nebo Došková střecha, což jsou vlastně kuřecí a vepřové medailonky.

Paštika z mletého masa

Hovězí vývar s nudlemi

Přívětivá a opravdu starostlivá obsluha dvou číšníků před vás nejdříve postaví grátis paštiku z mletého masa. Proč je tento bobek servírovaný v nápodobě čínského porcelánu, ví bůh, strávníka čeká ale vcelku delikátní chuť pastózního krému, která neútočí přesolenými valéry, ale naopak vyváženou směsí koření.

Hovězí vývar supluje onen příslovečný špunt, je sice vlažný, nudle nejsou domácí, ale je výborně vychucený a přelévající po patře chuť mrkve a celeru.

Svratecký guláš

Došková střecha se dvěma druhy masa

Doškovou střechu, tedy dva druhy masa navršené jako krytí lidové chalupy, vyvyšuje lůžko z cibule, žampionů a slaniny. A o této krmi bude platit totéž co o Svrateckém guláši. Solidnímu kuchařskému základu a fortelnému řemeslu (najíte se vydatně) chybí větší nápaditost v recepturách, lehkost v provedení a imaginace v servírování.

Svratecký guláš i nešťastný Drak patří k jídlům, jejichž popularita eskalovala už za socialismu. Chtělo by to větší inovaci. A čas tu trochu skutečně stojí. Tady jsme v kuchyni, kde v prezentaci jídla má od předkrmu přes polévku až ke specialitám hlavní zdobné slovo drobně sekaná petrželka rozprášená doslova všude. Podtrženo sečteno: více nosných a inovovaných moravských nápadů a jsme doma.