Na munici v Bořím lese upozorňují výstražné cedule.

Na munici v Bořím lese upozorňují výstražné cedule. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Les je plný válečné munice. Hledá se firma, která ho vyčistí

  • 0
Lesy České republiky vybírají firmu, která se postará o vyčištění Bořího lesa na Břeclavsku od staré válečné munice. Lhůta pro podání předběžných nabídek končí 30. června.

„Boří les rozdělíme na menší celky, o které se bude soutěžit v dílčích veřejných zakázkách. V červenci vypíšeme první z nich. Předpokládáme, že na konci července bychom měli znát prvního dodavatele prací,“ uvedl správní ředitel Lesů ČR Igor Kalix.

Na českém trhu je zhruba šestnáct odborných firem, které by se mohly této zakázky ujmout. Vyčistit by měly zhruba 500 hektarů území. Sanace areálu potrvá léta.

„Odhadujeme, že do deseti let bude hotovo. Ale uděláme vše pro to, aby bylo území vyčištěno dřív,“ podotkl Kalix. Munice by měla začít z lesa organizovaně mizet letos na podzim.  

Přestože práci dostane na starosti soukromá firma, na místě budou i policejní pyrotechnici, v roli koordinátora.

„Rozhodnou mimo jiné o tom, zda je nalezená munice natolik poškozená, aby musela být odpálena přímo na místě, nebo bude převezena k likvidaci do jiných prostor,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý při své poslední návštěvě v Bořím lese na konci března.

Stará munice leží v lesích za Břeclaví od druhé světové války. Je pozůstatkem továrny Muna.

Při přechodu fronty byla muniční továrna vyhozena do povětří a obrovské množství pyrotechnického materiálu se rozlétlo do okolí. V předchozích letech už odtud pyrotechnici odstranili 23 tisíc kusů nevybuchlé, většinou dělostřelecké munice různého typu a ráže (více o problému jsme psali zde).

Denně se přitom v lesích pohybují turisté či houbaři.

„Pokud střelu někdo nevykope a nemanipuluje s ní, pak nikoho neohrozí. Největším nebezpečím v tomto prostoru je nelegální činnost amatérských hledačů vojenských militarií nebo jen železa do sběru. Když najdou a odkryjí nevybuchlý granát, nechají jej na místě obnažený a zmizí. Pokud na něj někdo narazí a nějak s ním manipuluje, může dojít k maléru,“ říká bývalý pyrotechnik František Macka.

V Bořím lese už při nálezu munice zemřelo pět lidí. Poslední obětí se stal v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec.