Vanda Tavalyová, někdejší vedoucí Chráněných dílen ve Znojmě.

Vanda Tavalyová, někdejší vedoucí Chráněných dílen ve Znojmě. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Ke zpronevěře z chráněných dílen přibyla další. Peníze mizely i z hotelu

  • 0
Místo závěrečných řečí a vynesení rozsudku jen další díl do skládačky příběhu. Soud s někdejší šéfkou Chráněných dílen ve Znojmě Vandou Tavalyovou pokračuje, přibylo jí další obvinění.

K dřívější obžalobě ze zpronevěry tří a čtvrt milionu korun v této společnosti přibyla další. Už tak jí přitom hrozilo osm let za mřížemi (o případu jsme psali také zde).

Tavalyová byla zaměstnaná od konce roku 2014 v hotelu Residence TGM v centru Znojma jako pokojská a recepční. A právě při kasírování za ubytování hostů si měla část peněz nechat pro sebe.

Jak ve středu zaznělo u znojemského okresního soudu, klientům tvrdila, že nefunguje platební terminál, aby museli platit hotově. Popřípadě si platby nechávala posílat na svůj soukromý účet. Stalo se tak minimálně čtrnáctkrát, čímž vznikla škoda přes 80 tisíc korun.

Tavalyová nechtěla vypovídat, uvedla jen, že není zaměstnaná ani nemá žádný příjem. Zaznělo také, že má psychické obtíže, na které bere léky. O jejím působení v hotelu mluvila její někdejší nadřízená Jitka Venclíková.

Mazat faktury jí pomáhal IT kamarád, tvrdí svědkyně

V hotelu, který fungoval jen krátce a teprve sbíral klienty, bývala Tavalyová často sama. Později jí v sezoně přibyla další kolegyně, se kterou se střídala na směny. Právě ta zjistila, že v hotelu chybí peníze. Netradiční kasírování hostů pak vedení hotelu potvrdili samotní klienti.

„Mně potom začal psát bývalý přítel Tavalyové, nejprve že škodu zaplatí, potom mi začal vyhrožovat,“ líčila před soudem Venclíková. Tavalyová s ní údajně přestala úplně komunikovat. „Jen mi řekla, že v životě do vězení nepůjde. Už mě ani nezdraví,“ podotkla svědkyně.

Doklady sama měnit nemohla, od hotelu navíc neměla klíče, stejně tak heslo od trezoru. Původně si myslela, že se ztratily jen čtyři tisíce. „Později jsme našli v systému faktur mazací řádky. Tavalyová si také pozvala IT kamaráda, který zařídil, že se neukládaly maily na server. Od prvního dne to musela mít promyšlené,“ míní Venclíková.

Podle ní je škoda způsobená hotelu, ve kterém hosté za dvoulůžko platili až 3 200 korun, minimálně dvojnásobná proti 80 tisícům, které vyčíslila kriminální policie.

Stav společnosti nebyl dobrý, uvedla obhájkyně

Znovu se ve středu mluvilo také o tom, jestli mohla Tavalyová z chráněných dílen odcizit tak velkou sumu peněz. „Stav společnosti nebyl dobrý dávno předtím, než tam Tavalyová pracovala,“ uvedla obhájkyně.

Tavalyová poukázala na nedostatečné zabezpečení budovy dílen. „Klíče od mé kanceláře byly volně přístupné, trezor u mě vůbec nebyl,“ uvedla obžalovaná. Podotkla rovněž, že v systému přibývaly faktury bez jejího vědomí avšak na její heslo.

Výslechy dalších svědků budou pokračovat na konci srpna. Na zpronevěru v chráněných dílnách se přišlo namátkovou kontrolou. Stejně jako v hotelu se Tavalyová měla se zákazníky domlouvat na hotovostních platbách a po uhrazení mazat faktury ze systému.