Několikametrový dřevěný objekt Mileny Dopitové nazvaný Darovanému městu vandalové jednou posprejovali a několikrát zničili židovskou hvězdu.

Několikametrový dřevěný objekt Mileny Dopitové nazvaný Darovanému městu vandalové jednou posprejovali a několikrát zničili židovskou hvězdu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sochy v ulicích, atrakce pro vandaly. Brněnská výstava trpí

  • 7
Brněnská výstava Sochy v ulicích přitahuje vandaly. Škody už utrpěly instalace na Moravském či Malinovského náměstí. Strážníci minulý týden přistihli mladíka, jak se snaží ukrást součást uměleckého díla před Mahenovým divadlem.

Instalace vytvořená zhruba z 20 jízdních kol je jedním z objektů výstavy, kterou už čtvrtým rokem pořádá Dům umění (více o výstavě čtěte zde).

"Tak jako každý rok i letos Dům umění bojuje s poškozováním soch vandaly. Permanentním terčem útoků je instalace Darovanému městu na Moravském náměstí," povzdechla si ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Velký dřevěný objekt, který obepínají žluté pásy vytvářející židovskou hvězdu, čelil několika nájezdům vandalů.

Poničené sochy v ulicích

Darovanému městu (Milena Dopitová): Několikametrový dřevěný objekt vandalové jednou posprejovali a několikrát zničili židovskou hvězdu.

22 let ztracených iluzí (Richard Fajnor): Známky poškození nese i stan obehnaný lešeňovými trubkami na Moravském náměstí.

Deník (Pavel Švanda): Újmě neušel ani interaktivní objekt v hale hlavního nádraží. Někdo zničil světýlko tvořící jeho součást.

Zapomenuté vzdálenosti (Anton Čierný): Hromadu starých kol na Malinovského náměstí poškodil mladík, když se pokusil část vystavovaného objektu ukrást.

"Poničili jej sprejeři a pak někdo ukradl audiozařízení umístěné uvnitř. Další případ dokonce nese známky rasistického podtextu," vypočítala ředitelka.

Přestože se výstava s těmito problémy potýká každoročně, rušit se nebude. Podle Petiškové totiž současné progresivní umění nutně vyžaduje přímou komunikaci s lidmi.

"Rezignovat na projekt, který nabývá evropského významu, by bylo kontraproduktivní," říká.

Poničené jsou ovšem i další sochy. "Zájem" Brňanů nezvládl nedaleký stan obehnaný kovovou konstrukcí. Brněnští bezdomovci v něm začali přespávat, plachta na jeho stěně je roztržená.

Ukradené sklo, přemístěné sochy. Vandalové řádí každoročně

Účelem výstavy je připomenout významné příběhy z brněnské historie. Stav soch na jejím konci však spíš dělá městu ostudu.

"Každý rok evidujeme v souvislosti s touto akcí několik případů vandalismu. Loni kdosi přemístil jeden z exponátů - obří dřevěnou špulku - z fontány Janáčkova divadla do lužáneckého parku," popisuje mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Podobnou zkušenost má město i s jinými výstavami. "Před čtyřmi lety se konala mezinárodní designérská expozice. Nizozemci České republice darovali 120 skleněných koulí, z toho šest Brnu. Čtyři exponáty někdo ukradl, což se nestalo v žádném jiném městě," popsal Ghanem.

Terčem útoků vandalů nejsou samozřejmě jen umělecké objekty. Například městský Dopravní podnik se už několik let snaží proti projevům vandalismu bojovat prostřednictvím různých kampaní. V současnosti jsou na oknech tramvají umístěné nálepky, které nabádají k nahlášení vandalů.

"Problém je v tom, že pachatelé často ničí okenní výplně žiletkou a svědci policii nezavolají z obav o své zdraví," vysvětlil Ghanem.

Podobu letošní výstavy Sochy v ulicích z velké části vymyslela Kateřina Tučková, autorka bestselleru Žítkovské bohyně. Smutný osud některých objektů ji sice mrzí, ale nepřekvapuje.

"Vandalismus je zkrátka věc, se kterou se v případě instalací ve veřejném prostoru musí počítat. Už v prvních rozhovorech mezi kurátorem výstavy a autorem díla vždycky přijde moment, kdy se kurátor zeptá: A co když se na to někdo pověsí nebo na to vyleze. Dá se toto ulomit?" popsala mladá spisovatelka.

V prvním roce pořádání výstavy dvě díla zcela zmizela už po pár dnech. Instalaci německého výtvarníka Simona Wachsmutha, sestávající se z dvou desítek dřevěných tyček, lidé prostě rozebrali.

Nápor publika nevydržel ani jiný netradiční umělecký objekt - polystyrenové bloky spíchnuté jehličím. Vandalové je uvolnili a přestavěli. Pracovníci Domu umění plastiku nakonec z místa úplně odstranili.

Lidé ničí okna tramvají, lavičky i stromy

Škody způsobené vandaly většinou nepřekročí hranici pěti tisíc korun, a jsou tedy jen přestupkem. Existují však i výjimky.

"V loňském roce jakýsi mladík kopl do pískové sochy umístěné na náměstí Svobody. Odborníci vyčíslili škodu na deset tisíc korun. Pachatele se po krátké honičce v centru města podařilo dopadnout. Z trestného činu ho usvědčil otisk boty v písku, který odpovídal podrážce zadrženého muže," přiblížil loňský případ mluvčí brněnských strážníků.

Městská policie na konci srpna odstartuje antivandalskou kampaň ve spolupráci s Dopravním podnikem.

"Bude zaměřena zejména na škrábání oken. Odlehčenou grafikou by měla oslovit hlavně mladší generaci. Plánujeme i různé semináře, přednášky ve školách a soutěže," prozradila mluvčí Dopravního podniku Linda Hailichová. Škody způsobené vandaly stojí tuto instituci pět milionů korun ročně.

Jako palčivý problém vnímá vandalismus i Veřejná zeleň města Brna. Tu škody přijdou na tři miliony korun. "Rok od roku je to horší. Poničené lavičky, stromy, koše na odpadky. Podle mě by se třeba parky měly oplotit a na noc zamykat," vyjádřil se závěrem ředitel Veřejné zeleně Jozef Kasala.