Vánoční trhy v Brně lákají tisíce lidí denně. Návštěvníci si pochvalují...

Vánoční trhy v Brně lákají tisíce lidí denně. Návštěvníci si pochvalují atmosféru i to, že nemusejí čekat u stánků s jídlem a pitím. Kritizují špatnou propagaci, netuší, kde co najdou. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Známkovali vánoční trhy: Pochvalu má strom, kritiku chybějící atrakce

  • 5
Návštěvníci brněnských vánočních trhů se stali porotci, kteří pro MF DNES zhodnotili klady a zápory letošní akce. Zkritizovali nedostatečnou propagaci trhů i chybějící atrakce pro děti, chválí atmosféru, zateplené stany nebo hřiště s vyřezávanými zvířaty.

Turbomošt, Svoboďáček, vánoční vláček či rukodělné výrobky. To vše považují lidé za tradici brněnských vánočních trhů. Většina oceňuje hlavně ty na náměstí Svobody a na Zelném trhu. Nadchla je poklidná atmosféra, jednotný styl stánků a navzdory velké koncentraci účastníků stále dobrá průchodnost. Ale mají i výtky.

V pátek trhy oficiálně končí, jen na náměstí Svobody zůstanou až do Nového roku v provozu čtyři větší stánky s občerstvením.

Mají vyhřívané stany, lidé o nich nevědí

Letošní vánoční trhy jsou spojeny s několika novinkami. Patří mezi ně třeba zateplené stany, zimní bar či Gurmánské Vánoce na Dominikánském náměstí. „Letos jsem na trzích byla už několikrát, ale že jsou i tam, to mi tedy uniklo,“ poznamenala třiatřicetiletá Denisa Kabová.

Právě na nedostatečnou propagaci gastro akce upozornilo nejvíce z oslovených. Podle mluvčí Turistického informačního centra Gabriely Peringerové o ní však lidé vědí. „Tyto trhy jsou solidně navštěvovány a zdejší produkty velice chváleny,“ tvrdí Peringerová.

Brňané si zde váží hlavně poklidné atmosféry. „S přáteli sem chodíme pravidelně hlavně na jídlo a pro turbomošt. Nikdy tu nejsou fronty, protože kolemjdoucí si koupí jídlo a pití a vyrazí třeba na Zelňák. Takže je tu sice na první pohled prázdněji, přesto sem lidé proudí,“ myslí si třiadvacetiletá studentka medicíny Lenka Grušková.

Patnáctimetrová jedle: u odborníků nejhezčí v zemi

Sami si rozhodně nebudou připadat ti, kteří přijdou na nejnavštěvovanější náměstí Svobody. Prostor letos kromě krytého zimního baru ozvláštnily i prosklené moduly, jež nabízejí třeba tvořivé dílny a možnost vyzkoušet si virtuální realitu.

Hodnocení trhů

● Co se povedlo: zateplené stany, doprovodný program, výzdoba, vánoční strom na náměstí Svobody, vánoční tramvaj, propojenost a různé zaměření jednotlivých trhů, jednotnost stánků na Zelném trhu

● Co se nepovedlo: chybějící vláček, kluziště a poníci, malá rozmanitost výrobků, chybějící dezinfekce, slabá propagace trhů na Dominikánském náměstí

Brňané oceňují i „hřiště“ pro děti s dřevěnými figurami zvířat od řezbáře Jiřího Halouzky. „Náměstí Svobody sluší, že je místem s kulturním programem a koncerty, místem setkávání lidí, kteří si zajdou na teplé nápoje a pobavit se,“ popsala klady Peringerová.

Pochvaly ze všech stran sklidil i zdejší vánoční strom. Patnáctimetrovou jedli v soutěži MF DNES ocenili také odborníci, kteří ji vyhlásili jako nejhezčí napříč krajskými městy v celém Česku. „Má atraktivní a pestré ozdoby, jež nepůsobí přeplácaně. Oproti minulým letům jde o velký posun k lepšímu,“ míní brněnský architekt Ondřej Chybík.

Jednička pro vyhřívané stany

Ten spolu s Michalem Krištofem vytvořil koncepci trhů na Moravském náměstí, kde si návštěvníci i prodejci nejvíce chválí vyhřívané stany. „Kdykoliv se chceme najíst, aniž bychom se báli o palce u nohou, jdeme na Moravák. Doufám, že tyhle stany budou příště i jinde, protože jde o nejlepší věc, kterou letos přidali,“ zhodnotil sedmadvacetiletý Pavel Koblížek.

Naopak hlavně rodiče si stěžují, že z náměstí Svobody zmizel tradiční vláček. „Děti se na jízdu vláčkem těšily. Pořád se ptaly, kde je,“ hlásil otec tří dětí Jaroslav Drnčák.

„Na vánočních trzích všichni úzce spolupracujeme. Věděli jsme, že dětská zóna s kolotoči bude na Moravském náměstí, proto jsme tam přesunuli i zmiňovaný vláček,“ vysvětlila Peringerová.

Jenže kvůli častým technickým poruchám byl i tady provoz vláčku zrušen. „Problém bohužel nešlo vyřešit. S výrobcem jsme se dohodli, že do příštího roku technické problémy odstraní. Prozatím jsme tak byli nuceni k náhradě v podobě menšího vláčku pro děti,“ uvedla Adéla Jelínková, produkční trhů na Moravském náměstí.

Dětem však scházelo i tradiční kluziště nebo jízda na ponících. „Ty jsme letos už nechtěli a do budoucna je už ani neplánujeme,“ vysvětlila Jelínková a doplnila, že kluziště mělo stát u kostela svatého Tomáše. „Vzhledem k technické náročnosti projektu by ale mělo být v provozu až příští rok,“ dodala.

Dochází gel, stěžují si lidé

A kritiky se nakonec dočkalo i větší množství stojanů s hygienickým gelem. „Loni jich bylo na náměstí Svobody umístěno šest, v letošním roce jsme v návaznosti na epidemii žloutenky jejich počet rozšířili,“ upozornila Peringerová.

Jenže právě obava z nákazy nakonec zapříčinila, že gel občas schází. „Když jdeme s manželem večer na trhy, narazíme občas na prázdný stojan. Jednou v pátek jsme měli štěstí až napotřetí,“ přiblížila pětapadesátiletá Anna Nováková.

Organizátoři stojany plní jednou denně, ale jsou prý připraveni i na situace, kdy náplň dojde dříve. „Lidé mohou při problémech zavolat na infolinku Brněnských Vánoc nebo zajít přímo za správcem tržiště u zookoutku a na nedostatek upozornit. Jednáme vždy okamžitě,“ přislíbila Peringerová.

I přes občasnou kritiku převažují pozitiva. „Celkově jsou všechny trhy naprosto úžasné. Jen mi trochu vadí, že je spousta stánků s občerstvením a jen málo těch s výrobky,“ komentoval akci čtyřiapadesátiletý Václav Hrubý. A podobný názor mělo více dotázaných.

Sortiment stánků je však podle organizátorů přizpůsobený pohodlí zákazníků. „Každému vyhovuje něco jiného. Brněnské vánoční trhy jsou rozmanité, na každém náměstí mají jinou koncepci. Stánky s dárky a upomínkovými předměty jsou ve vyhovujícím poměru k těm s jídlem a pitím tak, aby lidé nemuseli na svařené víno vystát půl hodiny frontu,“ reagovala Peringerová.