Dobové kostýmy průvodců Terezy Novákové a Tomáše Matějky zatraktivnily

Dobové kostýmy průvodců Terezy Novákové a Tomáše Matějky zatraktivnily prohlídky ve Sloupsko-Šošůvských jeskyních. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vašnosti, hlásá dobový průvodce na nové trase Sloupsko-šošůvských jeskyní

  • 4
Díky nové prohlídkové trase se Sloupsko-šošůvské jeskyně možná stanou konkurentem slavnějších Punkevních jeskyní. Rozsáhlá rekonstrukce tam sice začala už před čtrnácti lety, donedávna však byla některá místa turistům zapovězená. To se letos změnilo.

Třetí okruh o devíti zastávkách si nyní návštěvníci mohou prohlížet čtyřikrát denně. A s celkem svéráznými průvodci. Jejich výklad začíná hned v první zastávce okruhu, v Kapli.

"Takže vašnosti, dovolte mi, abych se představil. Jmenuju se Josef Bróšek a narodil jsem se v roce 1855," začíná netradiční prohlídku student Tomáš Matějka v převleku za Josefa Brouška.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Prohlídky na třetím okruhu budou jen čtyřikrát denně, a to v 10, 12, 14 a 16 hodin. Exkurze začíná na pokladně, vchod leží u hotelu Brouček. 960 metrů dlouhá prohlídková trasa končí v jeskyni Kůlna. Prohlídka stojí 120 korun.

Právě Broušek totiž šošůvské podzemí v 19. století prohledával a objevil většinu jeskyní tohoto komplexu. Po boku mu při exkurzi stojí i jeho žena v podání studentky Terezy Novákové.

Kaple svému jménu odpovídá tvarem i výzdobou. "Můžete zde zahlédnót krápník, které vám připomíná Pannu Mariu s děťátkem a před ní stojijou věřící. Tady nade mnó si můžete všimnót kazatelny s knězem," popisuje Brouškova žena.

Zastávka U Tří velkých

V magicky osvětlené místnosti mohou návštěvníci vidět všechny druhy krápníků - od stropu visící stalaktity, proti ním rostoucí stalagmity i spojené stalagnáty. Cestou dál návštěvníci míjejí krumpáče, lopaty a rýče, kterými tehdy Broušek jeskyně hloubil.

Dále trasa míjí Černou propast, díky níž se podařilo jeskyňářům propojit jeskyně v trojúhelníku na tocích Sloupského potoka, Bílé vody a Vývěrů Punkvy. V roce 2005 se tak propojil systém Amatérské jeskyně a Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Sloupsko-šošůvská jeskyně v Moravském krasu
Sloupsko-šošůvská jeskyně v Moravském krasu

Poslední zastavení, Kůlna, čeká návštěvníky s promrzlými nosy po sedmdesáti minutách exkurze. "Celkem nová trasa nabízí devět jeskyní, v každé se lidé dozvědí zajímavosti o jejich původu i objevu," shrnuje správkyně jeskyní Miluše Hasoňová.

Za zpřístupněním třetího okruhu stojí tvrdá práce dobrovolníků. "V šošůvské části je bohatší a zachovalejší krápníková výzdoba, protože do ostatních částí byly přístupné vchody a lidé se tam dostávali, lámali krápníky a prodávali je na jarmarcích," doplňuje Hasoňová.

Stáří jeskyní se odhaduje na 360 až 380 milionů let. V okolí Sloupsko-šošůvských jeskyní se nachází ještě čtveřice dalších, jež jsou přístupné veřejnosti. Vedle jeskyní Balcarka, Výpustek a Kateřinské jsou to i jasně nejpopulárnější Punkevní jeskyně. Především díky nim patří Moravský kras mezi největší lákadla jižní Moravy.

"Loni sem zavítalo celkem 330 tisíc návštěvníků, čímž se řadí na druhé místo v regionu po Lednicko-valtickém areálu," konstatuje Zuzana Vojtová z regionální Centrály cestovního ruchu.