Ajťák a včelař Jiří Knapil (vlevo) z Lužic u Hodonína vymyslel projekt Lítá to vzduchem, který do včelařství zavádí moderní informační technologie a zároveň k němu přitahuje mladé lidi.

Ajťák a včelař Jiří Knapil (vlevo) z Lužic u Hodonína vymyslel projekt Lítá to vzduchem, který do včelařství zavádí moderní informační technologie a zároveň k němu přitahuje mladé lidi. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Včelaři lákají mladé lidi, s péčí o úly pomáhá mobilní aplikace

  • 4
Českému včelaři je v průměru 58 let, v některých regionech dokonce vysoko nad šedesátkou. A ty mladší včelařské řemeslo moc nezajímá. Změnit to může projekt Lítá to vzduchem, který vymysleli mladí lidé z Hodonínska.

Stáhnete si do mobilu chytrou aplikaci, která vás upozorní, že právě teď je nejlepší doba stočit med, nebo že právě začala kvést lípa. Na internetu se podíváte, kolik nektaru už nasbíraly včely v úle, ve kterém je nainstalovaná kamera i elektronické čidlo hlídající teplotu.

Tradiční včelařské řemeslo oblékli do moderního hávu mladí lidé z Hodonínska v čele s šestadvacetiletým studentem informatiky Jiřím Knapilem z Lužic. Jejich projekt Lítá to vzduchem má přitáhnout ke včelaření i jejich vrstevníky zvyklé pracovat s moderními technologiemi, případně školáky.

"Zaujmout dnešní internetovou generaci není vůbec snadné. Proto jsme připravili takový projekt, jímž chceme popularizovat včelařství právě u dětí, které jsou zvyklé trávit svůj volný čas u počítače," vysvětluje Jiří Knapil.

Fotografové loví kytky pro včely

Jeho tým už má za sebou sérii workshopů na základních školách. Zaměřeny byly na fotografii, film a programování robotů. Co to má společného se včelami? Víc, než se na první pohled zdá.

"Každý z těchto workshopů má nějakou návaznost, nějaké praktické využití," tvrdí Knapil. Ti, kdo se naučili fotografovat, dostali za úkol vytvořit fotobanku včelařsky významných rostlin. Mladí fotografové se se svými snímky navíc mohou zúčastnit soutěže, která vyvrcholí 3. srpna ve Strážnici.

Včelaři na jižní Moravě

V Česku je kolem 48 tisíc včelařů. Jen asi 50 z nich se včelařství věnuje profesionálně. Kolem 98 % českých včelařů je sdruženo v Českém svazu včelařů.

V Jihomoravském kraji bylo loni 29 včelařských kroužků, kam docházelo 248 dětí. Dohromady se staraly o 85 včelstev.

Jihomoravský kraj na podporu včelařství rozděluje letos dva miliony korun. Včelařské kroužky mohou na jeden projekt získat až 25 tisíc korun.

Talentovaní filmaři zase moderují včelařské akce a zpracovávají reportáže. U programování robotů je pak využití ještě praktičtější.

"Díky němu je možné vytvořit takový monitorovací systém ve včelíně. Budeme snímat hmotnost úlu, teplotu uvnitř úlu a pomocí kamery sledovat provoz v úle. To, jak ty včelky odlétají, přilétají, kolik přináší nektaru a jaká je spotřeba medu," vysvětluje autor projektu.

Vše bude dostupné na webových stránkách hodonínských včelařů. Projekt podpořila i Nadace Telefónica v rámci programu Think Big, který dobré nápady podporuje až sedmdesátitisícovou částkou.

"Těší nás, že se mladí lidé ke včelaření vrací. Toto řemeslo učí děti vnímat a respektovat přírodu a vážit si jejich darů," říká Jitka Heřmanová z nadace.

Kraj rozdá včelařům dva miliony

Peníze včelařským kroužkům pravidelně posílá i Jihomoravský kraj. Letos mezi včelaře rozděluje rovné dva miliony korun. Polovina jde právě na podporu včelařské mládeže.

A to i přesto, že jižní Morava je na tom ve srovnání s ostatními kraji poměrně dobře. Loni tu do včelařských kroužků chodilo 248 dětí, na sousední Vysočině to bylo pouze 121 dětí. Nejhůře pak na tom byl Karlovarský kraj s 15 dětmi.

"Včelařina je specifický obor. Vždy to bylo hobby spíše starších lidí," míní zkušený včelař Miroslav Holý z včelařské organizace v Ivančicích. Stát se včelařem podle něj navíc není levná záležitost. Počáteční investice do včelstev, úlů a vybavení se podle něj pohybuje nejméně kolem třiceti tisíc korun.

A naučit se se včelstvy dobře pracovat, trvá léta. Přesto podle něj kritická léta, kdy včelaři stárli a ubývalo jich, postupně končí.

"V poslední době přišlo několik mladých lidí, takže už není úplně pravda, že včelaři vymírají. V loňském roce se na jižní Moravě také výrazně zvedly stavy včelstev ve srovnání s celostátním průměrem," shrnuje Holý. Podle něj na to má částečně vliv právě podpora Jihomoravského kraje.

Umyj medárnu! Poradí mobil

Za hranice regionu projekt posune hlavně jeho technická část. Vzniká totiž i speciální včelařská aplikace pro chytré telefony, která bude majitelům připomínat důležité milníky ve včelařově roce nebo zobrazí fotografie kvetoucích rostlin. Uživatelům umožní zasílání upozornění na aktualizace v kalendáři formou e-mailu a SMS zpráv.

"Bude to takový jednoduchý informační včelařský systém. Kdokoliv z kroužků či včelařských organizací do něj bude moci přispívat a včelaři si budou moci vytvářet vlastní kalendář těch akcí, které jsou pro něj zajímavé.

Při každém spuštění se aplikace aktualizuje," naznačuje autor projektu. Zároveň dostanou včelaři do mobilu upozornění na to, co je potřeba při chovu včel právě udělat. "Proveď ošetření kyselinou mravenčí. Rozestav lapače na vosy a sršně. Umyj medárnu." Právě takové rady dostávají včelaři prostřednictvím aplikace teď.

Informační systém chtějí jeho autoři ještě rozšiřovat. Stejně tak se v září znovu chystají do škol.