Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Včelařům mizí úly. Zloději berou i ty z oblastí s morem, hrozí šíření

  • 2
Už víc než sto včelstev ukradli zloději na Břeclavsku a Hodonínsku. Škody jdou do mnoha statisíců korun. Včelaři se obávají také šíření včelího moru. Krádeže úlů hlásí na policii včelaři z Břeclavska a Hodonínska takřka každý den.

Zlodějům včelstev zima vyhovuje, navíc nejde o žádné troškaře. Včelstev zmizela už víc než stovka. Policie je zatím bezradná. Stop je totiž zoufale málo. Úly mizí z odlehlých míst na okrajích lesů či na polních cestách, kam teď v zimě nikdo nechodí. Pro zloděje je tak snadné úly v rychlosti naložit a odvézt.

„To, že se úly nacházejí na odlehlých místech, pachatelům zajisté usnadňuje práci,“ potvrzuje mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Policejní hlídky podle ní častěji vyjíždí do vytipovaných míst, kde by se mohli zloději úlů znovu objevit. Samotné včelaře pak policisté vyzývají, aby své úly častěji kontrolovali a zvážili i pořízení zabezpečovacích zařízení.

Podle včelařů se ztrácí velmi silná vyzimovaná včelstva v kvalitních úlech. A dá se předpokládat, že se včely, které přežijí zásah do jejich zimního klidu, objeví v nabídce k prodeji. Výhodný nákup se ale může případným kupcům pořádně vymstít.

„Je třeba mít na paměti, že odcizená včelstva pocházejí z území zasažených morem včelího plodu a stanoviště se nacházejí v ochranném pásmu. To znamená, že včelaři mají zákaz veškerých přesunů včelstev,“ upozorňuje včelařka Zdeňka Valů z Mikulova na Facebooku, kde nabádá k opatrnosti při nákupu nových včelstev či oddělků všechny stávající, ale hlavně začínající včelaře.

Obavy z přenosu nemocí

Zanedbání předjarní péče o včely se podle ní může později projevit také masivním rozvojem varroázy - další nemoci včel. „To může ve výsledku znamenat úhyn nejen výhodně nakoupených včelek, ale likvidaci všech včel na stanovišti,“ podotýká.

Obavy z přenosu nemocí včelstev potvrzuje i mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. „Vždy, když je něco nekontrolovatelného, přináší to s sebou větší riziko,“ podotýká.

Kde už zloději včel kradli

Hodonínsko

Josefov

Mutěnice

Břeclavsko

Velké Bílovice

Lanžhot (2 případy)

Břeclav

Březí

Valtice

Sedlec

U nemocí včel, konkrétně moru včelího plodu, jsou podle něj největším přenašečem divoké včely, které se těžko monitorují. A ve druhé řadě právě nekontrolovatelný přesun včelstev. „Když někdo ukradne včelstvo a neví, v jakém je stavu, vystavuje se akutnímu riziku zavlečení nemoci do svého vlastního chovu. A pokud se nákaza na území, odkud včelstva pocházejí, vyskytuje ve větším množství, pak je riziko o to vyšší,“ poznamenal.

Do ochranného pásma kolem ohnisek nákazy moru včelího plodu podle mapy, kterou sestavuje Státní veterinární správa, patří polovina okresu Břeclav a také velká část Hodonínska. Mor včelího plodu je přitom velmi nebezpečný. Napadá larvy a oslabuje celé včelstvo. V ohrožení jsou navíc úly v širokém okolí. A co je hlavní: existuje jen jediný způsob, jak se nákazy zbavit - vypálit celé včelstvo.

Cena jednoho včelstva bez vybavení se pohybuje asi kolem pěti tisíc korun. Včelaři přišli přitom už o více než stovku včelstev. Výrazný případ zaznamenali policisté o uplynulém víkendu v Sedleci u Mikulova. Tam zmizelo deset úlů. Majitel škodu odhadl na 48 tisíc korun. O týden dříve ve Valticích zmizelo 15 úlů se včelstvy v hodnotě 75 tisíc korun.

Nejvíce krádeží v předjaří

Na Břeclavsku už policisté šetří sedm případů, další dva na Hodonínsku. Všechny spolu zřejmě souvisí. „Vyšetřujeme je jako trestný čin krádeže a případnému pachateli či pachatelům hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ ujasnil případnou sazbu pro zloděje Petr Zámečník, mluvčí policie v Hodoníně.

„Víme jistě, že krádeží se dopouští někdo, kdo se ve včelařství dobře vyzná,“ podotýká Kamila Haraštová. Právě proto také zloděj krade úly právě teď v předjaří, kdy jsou včelstva více semknutá a je mnohem snadnější je přemístit. „Je možné, že úly končí v zahraničí, pátráme proto i tímto směrem,“ uzavírá mluvčí.