Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Luboš Císař

Včely na jihu Moravy hynou a budou chybět

  • 4
Roztoč Varroa destructor sice na jihu Moravy nenapáchal tolik škody jako například v Čechách, i tady se však najdou oblasti, kde uhynulo více včel, než bývá v zimě obvyklé.

"Obavy, že med bude mnohem dražší a květy zůstanou neopylené, jsou však přehnané," soudí Bohumil Pantůček z brněnského inspektorátu Krajské veterinární správy Jihomoravského kraje.

V kraji podle něj varroáze padla za oběť asi pětina včelstev. "Nedá se říci, které okresy jsou na tom lépe a které hůře. Větší úhyny, někdy až sedmdesátiprocentní, jsou hlášeny jen z některých lokalit," dodal Pantůček. Velkou škodu v úlech roztoč napáchal například v některých obcích na Znojemsku, asi třicetiprocentní ztráty má podle Českého svazu včelařů i Břeclavsko a okolí Brna.

Málo včel na opylení nebude podle Pantůčka problémem celé jižní Moravy, ale jen některých oblastí. "Již vloni se kvůli moru včelího plodu muselo zlikvidovat hodně včel například v okolí Velkých Bílovic a Moravského Žižkova. To jsou vinařské a ovocnářské oblasti, kde by včely už chybět mohly," dodal.

Sadaři v Kobylí na Břeclavsku kvůli opylení dokonce sami chovali včely. "Postupně však uhynuly a už jsme chov neobnovovali. I kvůli tomu, že pěstujeme hlavně samosprašné odrůdy meruněk, které nejsou na opylení včelami tak závislé," vysvětlil vedoucí sadů Patrie Kobylí Michal Schovánek.