V Brně se otevřelo Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno otevřelo špičkové centrum léčby srdce. Spolupracuje s klinikou Mayo

  • 9
Nová sedmipatrová budova vyrostla v uplynulých dvou letech v areálu Nemocnice u svaté Anny v Brně. Sídlit v ní bude Mezinárodní centrum klinického výzkumu, zkráceně ICRC. V pátek je slavnostně otevřel ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Centrum tvoří dvě kliniky - Klinika kardiovaskulárních chorob a Neurologická klinika. Dohromady zaměstnají přes tři sta vědců z celého světa, zároveň se dovnitř postupně přestěhují stovky pacientů.

"Těsné propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí umožní velmi rychle přenášet výsledky práce vědců do praxe," uvedla mluvčí ICRC Šárka Urbánková.

Budova se začala stavět v červnu 2010. Má sedm nadzemních, tři podzemní podlaží a celková plocha nově vytvořených pracovišť je téměř 24 tisíc metrů čtverečních. Projekt stál se všímvšudy 4,6 miliardy korun, z toho větší polovinu zaplatila Evropská unie.

Nejnáročnější vyšetření a zákroky

Vědci se zaměří na diagnostiku a léčbu onemocnění srdce, cév a nervové soustavy. Jedna z laboratoří bude například poskytovat ultrapřesné měření EKG, EEG a dalších signálů.

Jejich konstrukci odborníci navrhli tak, aby umožnila téměř dokonalou elektromagnetickou izolaci. "Té je dosaženo umístěním laboratoře dvacet metrů pod zemským povrchem a speciálně navrženým stíněním jednotlivých místností a rozvodem energií v laboratoři," popsala Urbánková.

Další laboratoř bude zase vybavená kombinací špičkových zobrazovacích technologií a zařízení pro stereomagneticky navigované výkony. Ta umožní dělat nejnáročnější vyšetření a zákroky, jako je třeba zavádění miniaturních sond na přesné místo v srdci, mozku a dalších orgánech.

Město s nejnižší kardiovaskulární nemocností a úmrtností

Zdejší bádání se zčásti zaměří i na samotné Brno. Například cílem preventivního programu Kardiovize 2030 je dosáhnout změny životního stylu obyvatel a prostředí města. Podle něj by se Brno mělo stát do roku 2030 městem s nejnižší kardiovaskulární nemocností a úmrtností v Česku.

"ICRC se stane jedním z nejmodernějších center pro kardiologii a neurologii v Evropě," podotkl vedoucí lékař centra Tomáš Kára.

Do aktivit se zapojili odborníci z několika amerických pracovišť, především z nemocnice Mayo Clinic. Centrum spolupracuje také se šesti univerzitami v Evropě a deseti akademickými pracovišti v Česku.

Momentálně v centru pracuje sedmnáct mezinárodních vědeckých týmů, které tvoří celkem 307 odborníků. "Vědci budou do Brna přijíždět na výměnné pobyty, na přechodnou dobu jim proto zajistíme ubytování," dodala Urbánková.