Vlci v brněnské zoologické zahradě. Mají výhodu, že se ve vedrech nepotí - mají

Vlci v brněnské zoologické zahradě. Mají výhodu, že se ve vedrech nepotí - mají na kůži břicha takzvaná chladicí okénka, která slouží k termoregulaci. | foto: Martina Smutná, iDNES.cz

Vlci se nepotí, další druhy řeší vedro vodou. Nejen lidé trpí horkem

  • 7
Stín, omezení fyzické námahy a dostatek tekutin. Tak zní rady lékařů pro dny extrémního horka. Ne všichni se jimi však mohou řídit. Mnoho lidí vykonávající fyzicky náročné profese musí o víkendu pracovat. Vedro komplikuje život také zvířatům.

Podobně jako většina lidí, také některé druhy zvířat v brněnské zoologické zahradě vyhledávají stín, zůstávají pod střechou a odpočívají. "Pracovníci zoo také standardně dbají o to, aby zvířata měla neustále přístup k vodě," řekla mluvčí zoologické zahrady na Mniší hoře v Brně Monika Brindzáková.

Ne všichni lidé si však mohou dopřát v těchto dnech podobný komfort. O víkendu pracují například řidiči, zemědělci při žních nebo stavbaři, kteří kvůli termínům nemohou práce odložit - třeba ti, kteří od soboty opravují brněnský velký městský okruh v Provazníkově ulici.

Řidiči Dopravního podniku města Brna dostávají kvůli riziku dehydratace iontové nápoje v prášku. Mají také možnost nechat se vystřídat, pokud se během služby cítí vlivem tepla příliš unavení. Balenou vodu mají k dispozici řidiči a stevardky autobusového dopravce Student Agency, a to i přesto, že vozy jsou plně klimatizované.

Brněnský dopravní podnik zatím řidičům ani cestujícím klimatizaci nabídnout nemůže. Brzy ji však začne testovat, i když pouze v jediném autobuse. "Její pořizovací cena na jeden vůz je do 200 tisíc korun. Výrobce nabídl zapůjčení tohoto systému zdarma na vyzkoušení. Ve voze budeme muset vyměnit alternátor, do měsíce by měl zkušební provoz začít," řekla mluvčí podniku Linda Heilichová. 

Pracovníci dopravního podniku musejí v horkých dnech také častěji kontrolovat koleje. Hrozí totiž jejich deformace. 

Vlci se nepotí

Teploty vysoko nad 30 stupni Celsia ovlivňují život zvířat podobně jako ten lidský. "Zvířata si přizpůsobují denní režim, vyhledají stín, kterého je na Mniší hoře dostatek, nebo zůstávají ve vnitřních ubikacích a jsou méně aktivní. Chovatelé samozřejmě zajišťují stálý přístup k vodě," uvedla brněnské zoo. Část zvířat se však s vysokými teplotami dokáže vypořádat překvapivě dobře.

Například ledním medvědům vytváří jejich srst s dutými chlupy snesitelné mikroklima. Vlci se vůbec nepotí - mají na kůži břicha takzvaná chladicí okénka, která slouží k termoregulaci. "Zvíře v horku vyhledá chladnější podklad, na ten si lehne, a tím se chladí," uvedla mluvčí brněnské zoo.

,