Boj s nemocí ve vyškovské nemocnici nezvládl pětaosmdesátiletý pacient. (Ilustrační snímek)

Boj s nemocí ve vyškovské nemocnici nezvládl pětaosmdesátiletý pacient. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Na jihu Moravy zemřel už třetí muž s chřipkou. Ani jeden nebyl očkovaný

  • 5
Ve vyškovské nemocnici zemřel na chřipku pětaosmdesátiletý pacient. Trpěl cukrovkou a byl astmatik. Je tak už třetím člověkem na jihu Moravy, kterého stál zákeřný vir život. V uplynulých dnech podlehli na komplikovaný průběh nemoci dva muži v Kyjově a Břeclavi.

"Je velmi smutné, že žádný z dosavadních jedenácti pacientů, kteří měli zvlášť závažný průběh onemocnění chřipkou a tři z nich dokonce zemřeli, nebyl proti chřipce naočkován. Jednalo se o pacienty z rizikových skupin z hlediska chřipky, kteří trpěli chronickými chorobami plic a srdce, cukrovkou či onkologickým onemocněním," upozornila hlavní epidemioložka krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.

Kraj už podle ní stojí na prahu chřipkové epidemie. Nemocnice však zatím se zákazem návštěv otálejí.

"Aktuální nemocnost akutními respiračními infekcemi je v Jihomoravském kraji nyní 1 793 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Chřipkových onemocnění je zhruba dvanáct procent," upřesnila krajská hygienička Vaverková. V příštích dvou až třech týdnech ovšem podle ní toto číslo razantně stoupne.

Nyní jsou ohroženi školáci

Týká se to i případů prasečí chřipky, která před třemi lety nekompromisně zabíjela i zdravé mladé muže. "Z provedených odběrů je nyní častěji diagnostikován kmen typu A(H1N1), tedy prasečí chřipka. Je to stále týž kmen, který se zde vyskytuje od roku 2009 jako takzvaný pandemický virus. Od roku 2009 je ovšem i ten již součástí vakcíny proti chřipce," zdůraznila Vaverková.

Těžký průběh chřipky zaznamenávají lékaři zejména u pacientů, kteří trpí některým z chronických onemocnění. I proto je podle odborníků tristní, jak málo lidí se proti závažnému onemocnění, jakým chřipka je, nechává na podzim naočkovat.

"Proočkovanost je stále velmi nízká. Chřipku podceňují nejen běžní lidé, ale co je zarážející, také zdravotníci," diví se epidemiolog z hodonínského pracoviště krajské hygienické stanice Libor Šmíd.

Nemocnost se v těchto dnech zvedá u školních dětí, poté se po minulých zkušenostech začne rychle šířit i mezi dospělými. "Krajský úřad zatím žádnou žádost o vyhlášení ředitelského volna kvůli chřipce letos nezaznamenal," řekl mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

Co s poloprázdnými lavicemi, to ředitelům poradí v příštích dnech zejména hygienici. "Omezit totiž jen školní docházku, pokud se děti nadále scházejí například v družině, je bez efektu," podotkla Vaverková.

Pohotovost hlásí firmy

Na doporučení hygieniků vyhlásit zákaz návštěv teď čekají i nemocnice na jihu Moravy. "Zatím vyčkáváme. Návštěvy jsou ještě povolené," uvedly mluvčí nemocnice u svaté Anny a Fakultní nemocnice Brno. Zákaz už naopak platí v Břeclavi a v Kyjově.

Zatímco ředitelé škol i většina nemocnic jsou ještě opatrní, pohotovost už kvůli chřipce hlásí firmy na jihu Moravy. Lavinovité šíření chřipky mezi pracovníky by jim totiž pořádně zkomplikovalo provoz.

"Pokud by onemocněla pětina zaměstnanců, pak bychom zřejmě museli omezit část výroby," obává se ředitel pobočky firmy Hamé Babice Libor Bušek z Fruty Podivín. O plošném očkování svých zaměstnanců, které vyjde na 120 až 150 korun za vakcínu, však zatím šéf závodu na výrobu kojeneckých výživ a marmelád neuvažuje.