Vakcína - Vakcína brněnských lékařů přináší novou naději pacientům s rakovinou

Vakcína - Vakcína brněnských lékařů přináší novou naději pacientům s rakovinou krvetvorby. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vědci z Brna mají vakcínu, která pomůže léčit leukemii

Naději pro pacienty s leukemií a zhoubnými nádory přinášejí vědci z Univerzitního centra buněčné imunoterapie Masarykovy univerzity. Připravili speciální vakcínu, která u pacientů po transplantaci kostní dřeně zabrání imunitní reakci, jíž se tělo příjemce brání buňkám dárce.

"Tato takzvaná nemoc štěpu proti hostiteli se objevuje až u poloviny pacientů po transplantaci. Jde o obávanou komplikaci, která vzdor speciálním lékům až u třiceti procent z nich může končit smrtí," vysvětlil vedoucí výzkumného projektu Jaroslav Michálek.

. boj proti rakovině

V Česku je ročně zjištěna více než tisícovka pacientů s leukemií. Transplantace kostní dřeně je uznávanou metodou léčby různých typů leukemie a léčebné postupy se za posledních 40 let významně nezměnily. Reakce imunitního systému na cizorodou látku při transplantaci od cizího dárce se dosud zvládá pomocí takzvaných imunosupresivních léků, mnohdy to však nepomůže.
Originální postup brněnských vědců vede k šetřené léčbě nádorového onemocnění. Zachová jen žádoucí protinádorové lymfocyty dárce, které umí cíleně zničit nádorové buňky pacienta.
Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta přijde na 200 až 500 tisíc korun. Brněnští vědci pracují už na přípravě dalších vakcín pro pacienty s mozkovým nádorem a nádorem ledvin.

V laboratoři centra lékaři nyní připravili vakcínu, která uchovává žádoucí buňky s protinádorovým účinkem, ale likviduje nežádoucí buňky poškozující organismus.

Vakcína už prošla příslušným schválením v Ústavu pro kontrolu léčiv i ministerstva zdravotnictví a má status léčiva. Experti jsou připraveni ji použít.

"Sledujeme nyní devět pacientů s leukemií, kteří jsou v transplantačním programu na třech pracovištích v Česku, a to ve fakultních nemocnicích v Olomouci a Plzni i na pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. Jakmile se u některého objeví nemoc nanovo, dostane naši vakcínu," doplnil Jaroslav Michálek.

Podle děkana lékařské fakulty Jana Žaloudíka je sice možné financovat výzkum z grantů, ale pokud lékaři chtějí výsledky výzkumu rychle převést do praxe, je to s hledáním financí obtížné. Proto byl v Brně založen nadační fond Modrá kotva, jehož ředitelkou se stala doktorka farmacie a Miss ČR 2004 Jana Doležalová.

"Dlouho mi trvalo, než jsem našla projekt, který mě zajímal. Nadace podpoří výrobu a provádění klinických studií protinádorových vakcín a může tak pomoci komukoliv z nás," uvedla Doležalová.