Vědci z brněnského Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity

Vědci z brněnského Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity představili nový robotický systém Orpheus. Čtyřkolový robot byl původně určen jen pro potřeby armády. Stroj ale může pomoci i vodohospodářům, záchranářům nebo meteorologům. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Robot Orpheus z Brna pomůže armádě, vodohospodářům i meteorologům

  • 0
Vědci z brněnského Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity představili nový robotický systém Orpheus. Čtyřkolový robot byl původně určen jen pro potřeby armády. Stroj ale může pomoci i vodohospodářům, záchranářům nebo meteorologům. Vydrží i čtyřicetistupňové mrazy a sedmdesátistupňová vedra.

Čtyřkolový robot Orpheus, na kterém začalo před deseti lety pracovat brněnské Vysoké učení technické, byl původně určen jen pro potřeby armády.

Později se ovšem do projektu zapojili i vědci z Ústavu chemie a biochemie brněnské Mendelovy univerzity a díky jejich vylepšení vznikl stroj i pro další účely.

"Přispěli jsme na pracovní plochu senzorickým zařízením. Robot proto teď může fungovat i jako průzkumník nebezpečných území. Umí navíc detekovat kovy, analyzovat zeminu, vodu i vzduch," popsal nové funkce člen výzkumné skupiny CEITEC a akademický pracovník Mendelovy univerzity Vojtěch Adam.

Robot Orpheus

Že se jedná o světový unikát, potvrzují slova profesora Luďka Žaluda z brněnského VUT, který na projektu pracuje už od jeho počátku. "Z dostupných zdrojů nevíme o žádném podobném robotu, u kterého lze provést po návratu ze zamořeného prostoru dekontaminaci a opět jej použít," komentoval hlavní výhody Orphea.

Vědci od počátku vyvíjeli robota tak, aby byl schopen pracovat v extrémních podmínkách. Výsledkem je, že nejen dokáže projet velmi náročný terén, ale vydrží i čtyřicetistupňové mrazy a sedmdesátistupňová vedra. Do budoucna plánují vyrobit i létajícího nebo pásového robota. S těmito dalšími podobami by mohl pomáhat i při hašení požáru nebo při hledání zavalených lidí.

Výzkumníci z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií brněnské Mendelovy univerzity, kteří dnes robota odhalili u příležitosti Světového dne životního prostředí, nevyužili své poznatky v praxi poprvé. Už zde například objevili možnosti, jak dopravovat léky proti rakovinnému bujení přímo ke tkáním.