Do Tanzanie přivezl Vojtěch Kundrát nově vyvinutý filtr s membránou z...

Do Tanzanie přivezl Vojtěch Kundrát nově vyvinutý filtr s membránou z nanovláken i chemické vybavení pro školu. Pitnou vodu teď má čtyřtisícová Mpanza, nemocnice i škola. S dobrovolníky pomohli postavit i střechu nové školy. | foto: Archiv: Vojtěch Kundrát

Mladý vědec z Brna vyvinul filtr z nanovláken, už čistí vodu v Africe

  • 26
Vojtěch Kundrát přišel na to, jak se zbavit bakterií ve vodě s pomocí nanovláken. Doktorand z Brna vyvinul nový vodní filtr, pak našetřil peníze, nakoupil vybavení a vyrazil novinku otestovat do vesnice v Tanzanii, která díky němu nemusí převařovat vodu z řeky.

Za našetřené peníze mohl Vojtěch Kundrát vyrazit na luxusní dovolenou nebo si vybavit vlastní bydlení. Místo toho si pořídil letenku do Tanzanie a za uspořených padesát tisíc korun koupil také vodní filtry a další vybavení. Přidal i prototyp svého vynálezu - filtr s membránou z nanovláken, který zatím čeká na udělení patentu.

Díky tomu teď čtyřem tisícům lidí ve vesnici Mpanza v jižní Tanzanii teče z obecního kohoutku pitná voda, kterou nemusejí jako dosud převařovat. Vše funguje bez elektřiny i chemického čištění.

Kohoutek s pitnou vodou nově získala také tamní „nemocnice“, bouda, kam docházejí nemocní za místním lékařem, nebo třeba škola.

„Čtyřtisícová vesnice tam měla jen kohoutek s vodou přečerpávanou z místní řeky a tři studny z cihel. V nich ale voda obsahuje obrovské množství železa, kalů či prachu, hodně kalů a písku je i v řece. Místní lékař tak neustále řešil spoustu případů apendixů, velkým problémem tam je i cholera a další bakteriální onemocnění,“ vysvětluje pětadvacetiletý absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který zde a současně také na brněnské VUT momentálně studuje jako doktorand.

Ušetřil z výplaty, pomohl i grant

Do Afriky před časem vyrazil jako dobrovolník na třítýdenní cestu. Ale hlavně díky práci, kterou už druhým rokem zvládá při studiu - ve firmě Nafigate Corporation se věnuje nanovláknům získaným z polymeru. Vyvíjí z nich membránu, která by třeba právě ve vodních filtrech pomohla odstranit bakterie a další nežádoucí složky.

Výdělek ze zaměstnání mohl investovat do své dobrovolnické cesty, na premiérové použití membrán v terénu využil mladý brněnský vědec i grant získaný v rodné Ostravy díky spolupráci se Severomoravskými vodárnami.

V Mpanze instaloval svůj zlepšovák poprvé v praxi. Kromě membrány vyvinuté z nanovláken ale do Tanzanie vezl i řadu dalších věcí.

Filtry z Brna má vesnice, nemocnice i škola

„Pořizoval jsem zařízení na chemickou analýzu vody, vezli jsme i komerční filtry, na které se naše membrána nasazovala, na místě jsme kupovali i další komerčně dostupný bazénový filtr,“ vypočítává mladý doktorand.

„Ukázalo se ale, že problematické nejsou jen zdejší podmínky a složení vody, díky nimž musí být vše robustní a mít výdrž. Potíže nám dělala už doprava po hrbolatých cestách v malém autobusu, kvůli ní se rozbily čtyři z 11 filtrů, ještě než jsme dojeli na místo,“ líčí Vojtěch Kundrát.

Pak přišla práce tak trochu na koleni a metoda pokusů a omylů ve velmi provizorních podmínkách. Výsledkem je ale vylepšení stávajícího systému solárních pump, který vede vodu na kopec k vesnici, o novou filtrační linku pro místní nemocnici, pitnou vodu pro všechny místní i další stanici do místní školy.

Student z Brna ocenění sbíral už jako středoškolák v rodné Ostravě, za vývoj látek použitelných pro léčbu nejrůznějších nemocí ho ocenila například Učená společnost ČR. Coby vysokoškolák se zase v Brně zařadil do projektu Talentovaní studenti, který financuje jihomoravský kraj.

Lepší vzdělání by díky jeho nadšení teď mohly získat i děti v Tanzanii. Do Afriky totiž přivezl také vybavení pro chemickou laboratoř tamní školy. S učiteli domluvil také zařazení chemie mezi vyučované předměty.

Aby místní uměli o nové zařízení pečovat, vyškolil během třítýdenního pobytu také místního faráře, zdravotníka a lékárnici. V plánu má ale i rozsáhlejší akce, díky nimž by filtry a kvalita vody mohla být pro obyvatele vesnice záležitostí, s níž si umí sami poradit.

Pomáhají už pět let. Z Brna míří filtry, peníze i traktory

Díky projektu založenému řečkovickým farářem Janem Kotíkem, který s farností v Mpanze spolupracuje už pátým rokem, letos Kundrát pomohl spolu s triem dalších dobrovolníků z Brna také s budováním nové školy.

„Právě podpora školství je letošní novinka projektu na pomoc Tanzanii, místní zde budují novou střední školu s technickým zaměřením, v ní by se měli vzdělávat mimo jiné i v chemii, tak, aby si pak mohli sami dělat zkoušky vody,“ potvrzuje Jan Kotík.

Pod jeho vedením čtveřice brněnských dobrovolníků za pomoci místních při třítýdenní výpravě postavila i střechu administrativní budovy nové školy.

Do oblasti ale už od roku 2013 putují z Brna třeba také traktory pro zdejší zemědělce, podporu získali i místní farmáři nebo centrum Bethelem pracující s mentálně postiženými.

Další plány má už nyní i Vojtěch Kundrát. „Pokud jde o vodu, místní teď budou tak rok soběstační. Díky zkušenosti z terénu už mám ale v hlavě různá vylepšení a také plán na vytvoření série pomalých anglických pískových filtrů s membránou,“ plánuje.