Středoevropský technologický institut v Brně | foto: CEITEC

Vědecké centrum v Brně už získalo svou „tvář“

  • 2
Další významné vědecké centrum, které vznikne v Brně do roku 2015, už získalo svou "tvář". Vzhled dvou částí Středoevropského technologického institutu představili zástupci dvou největších brněnských univerzit.

Institut, označovaný zkratkou CEITEC, se má stát špičkovým vědeckým pracovištěm, kde najdou prvotřídní zázemí výzkumné týmy ze čtyř brněnských vysokých škol a čtyř jihomoravských ústavů Akademie věd.

Přibližně deset miliard korun, které budou zapotřebí pro jeho postavení a hlavně vybavení, by mělo do Brna přitéci z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, tedy z Evropské unie.

Ministerstvo školství tento program předložilo vládě k projednání. "Program obsahuje mimo jiné i takzvaný indikativní seznam. Jde o seznam projektů, které se v jednotlivých osách programu o peníze ucházejí. Přibližně v létě bude tento program schválen a na podzim bude tento seznam zkrácen. Na přelomu let 2009 a 2010 očekáváme, že bude vše schváleno i Evropskou komisí," poznamenal výkonný ředitel společnosti CEITEC Arnošt Marks.

Ze stejného zdroje jako technologický institut však má být financován i další velký vědecký projekt Akademie věd České republiky - Středoevropská synchrotronová laboratoř, zkráceně CESLAB. Jeho centrem by měl být moderní urychlovač částic, který bude sloužit vědcům z celé střední Evropy.

Peníze na oba projekty?
Brněnské vysoké školy se nyní přou s akademií o to, zda bude možné pro jižní Moravu získat peníze na oba tyto programy.

Místopředseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš před časem označil plány na CEITEC za finančně nadhodnocené. Univerzity, které projekt připravují, to popírají a tvrdí, že akademie vypracovala CESLAB jako projekt konkurující institutu, přestože původní dohoda zněla jinak.

"V únoru 2007 podepsali zástupci Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Akademie věd ČR dohodu, že synchrotron začne vznikat s časovým odstupem od CEITECU. Akademie však tuto dohodu porušila," uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Podle něho má Akademie věd ČR zájem na tom, aby takzvaná centra excelence vznikala především ve středních Čechách.