Zemědělci na jihu Moravy čekají na déšť, úroda nejspíš rekordní nebude. (Ilustrační foto)

Zemědělci na jihu Moravy čekají na déšť, úroda nejspíš rekordní nebude. (Ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vedro decimuje úrodu na polích, vinaři na jihu Moravy čekají na déšť

  • 7
Měla to být rekordní úroda. Zemědělci na jižní Moravě se letos po vlahém jaru těšili na parádní sklizeň. Horko posledních týdnů jim ale pokazilo plány.

"Kukuřice i slunečnice začínají zasychat, to je špatné. Stejně tak zaschlo už předtím obilí. Vedra bohužel přišla právě v době, kdy mělo dozrávat," popsal ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.

Teď jsou pěstitelé rádi, když jim z pole vychází alespoň průměrná čísla. "My už máme úrodu obilovin sklizenou. Je to sice takový lepší průměr, ale jsme zklamaní. Čekali jsme mnohem víc," podotkl Antonín Osička ze zemědělského družstva v Bulharech na Břeclavsku.

Největší strach mají zemědělci nyní o kukuřici. Někteří už to s ní vzdali a začínají ji sklízet jen na siláž. "Kdo třeba chová skot, nemusí čekat na zrno, sklidí to a dá do siláže. Ale ti, kdo skot nemají, musejí čekat, jak to dopadne," vysvětluje Sečkář.

Problémy už mají kvůli horku a suchu i vinaři. Právě v těchto dnech by se měly hrozny takzvaně nalévat. Bez vody však nemají z čeho a vinaři se nejvíc obávají, že na podzim dostanou z hroznů málo šťávy. Pokud by navíc suché počasí pokračovalo, nebude mít víno ani správný cukr.

Není voda, nejsou cukry

"Kdyby zůstalo sucho, razantně by se to podepsalo na sklizni. Tím, že bylo studené jaro, jsou rostliny trochu opožděné ve vývoji. Na to, aby proběhla fotosyntéza, je potřeba voda. Není voda, není fotosyntéza, nejsou cukry," vysvětlil Evžen Kašpárek z vinařství Vinice Hnanice na Znojemsku.

Rostliny samotné zatím horku většinou odolávají, protože koření hluboko. "S vodou začíná být problém hlavně u mladých výsadeb s kratšími kořeny a u keřů na suchých stanovištích," poznamenal předseda vinařského spolku Moravín Hynek Holánek.

O úrodě vína se rozhodne v nejbližších dnech. Vinaři doufají v déšť. Bobulím stačí k nalití jen pár dní.

"Ideální by bylo, kdyby do týdne, čtrnácti dnů spadlo tak 50 milimetrů srážek. Čím později dorazí srážky, tím to bude horší," podotkl Kašpárek.

Letošek sice po nadějném jaru provází zklamání, situace ve vinohradech je však pořád lepší, než byla loni. "Ve srovnání s loňskem to ještě jde díky srážkám ze začátku roku. Loňský rok byl vyloženě smolný. Zastihly nás jarní mrazy, zimní mrazy, kroupy a ještě na závěr bylo sucho," vyjmenoval Kašpárek.

Zároveň uvažuje o investicích do zavlažování. "Pokud budou dva takto suché roky po sobě, budeme o tom muset přemýšlet. Ale to už je otázka až příštího roku," podotkl.

Zavlažování však nemůže zachránit všechny vinaře. "Pod závlahou něco málo vinic je, ale je to úplné minimum. Na velké plochy není možné vodu tímto způsobem dostat," poznamenal Hynek Holánek z Moravínu.