Veletrh SEW představuje luxusní hodinky, některé stojí miliony korun

  • 3
Při zkoušení nových modelů se návštěvníkům třesou ruce. Čtrnáct značek malých užitečných strojů, které lidstvo provází již přes pět set let, hostí dvoudenní Veletrh hodinek SEW. Ten se od pátku koná v Moravské galerii v Brně a je jedinou výstavou luxusních hodinek v Česku.

Velkolepými výstavami hodinek je známá švýcarská Basilej nebo Ženeva. Zástupci slavných světových značek se však se svými raritními kolekcemi tentokrát sjeli do Brna.

„V zahraničí jsme viděli, že takové akce fungují. Znalců hodinek je i u nás spoustu, proto jsme se rozhodli nabídnout Čechům unikátní příležitost setkat se s nejlepšími výrobci,“ uvedl organizátor výstavy Jan Pokorný.

V Brně letos s kolegy pořádá již druhý ročník veletrhu, oproti loňskému roku však výrazně rozšířil paletu značek. V Moravské galerii se návštěvníci seznámí s více než čtyřmi sty švýcarských a německých modelů, Českou republiku zastupuje značka Seryn Watches.

K vidění jsou například nejsložitější hodinky na světě značky Franck Muller, jež v sobě mají rekordní počet šestatřiceti takzvaných komplikací, série firmy Doxa inspirovaná prvními potápěčskými stroji, s nimiž pracoval francouzský námořník Cousteau, nebo hodinky od Maurice Lacroix s volně se pohybujícími vteřinovkami. Jejich mechanismus však výrobci úspěšně tají.

Ciferník vytvořili z meteoritu

Pozornost přitahují také unikátní hodinky německé značky Schaumburg. „Ciferník našich modelů jsme vytvořili z meteoritu, který před dvě stě lety spadl do Namibie. Ukazují zároveň jednotlivé měsíční fáze a přesně navozují dojem noční oblohy,“ vysvětlil Mario Gašpar, výkonný ředitel Schaumburg Watch. Dodal také, že výroba takových hodinek trvá více než dva měsíce.

Cena sběratelských rarit se pohybuje v řádech statisíců, nejdražší vystavený model stojí 7,5 milionu korun. Organizátoři na výstavě ale vítají i laickou veřejnost.

„Zálibu v hodinkách mám odjakživa, navštívil jsem také několik zahraničních výstav. Oproti nim ale ta brněnská působí příjemněji a komorněji. Bohužel jsem ze staré školy, a tak mě moderní hodinky příliš neoslovují,“ sdělil návštěvník veletrhu Pavel Mikluš.

Kromě vystavených modelů se návštěvníci dozvědí více o současných trendech ve výrobě hodinek.

„Dříve se lidé snažili hodinkami chlubit světu, dnes si je sběratelé kupují kvůli sobě a svému pocitu. O dříve jedinečné vlastní mechanické stroje se dnes snaží spousta značek,“ popsal na jedné z přednášek šéfredaktor časopisu Hodinky & Šperky Igor Sirota. Podle něj se dnes musí světové značky vypořádat s popularitou chytrých hodinek, které na úkor designu nabízejí zájemcům funkce typické pro mobilní telefony.