Egbert F. Zündorf a Karl Heinz Wismer

Egbert F. Zündorf a Karl Heinz Wismer | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Veletrhy dočasně přebírají Němci, nového šéfa jmenují na podzim

  • 0
Po generálním řediteli Veletrhů Brno Škrlovi odstoupil i jeho náměstek Pohl. Do firmy narychlo přijíždějí němečtí manažeři z Messe Düsseldorf. Nový šéf veletrhů vzejde z výběrového řízení na podzim.

V nejužším vedení Veletrhů Brno se od pondělí česky téměř nemluví. Personální zemětřesení, které skončilo odchodem generálního ředitele Jiřího Škrly a jeho obchodního náměstka Aleše Pohla, totiž skončilo příchodem dočasného německého managementu.

Společnost Messe Düsseldorf, která vlastní 60 procent brněnské veletržní firmy, narychlo povolala své dva manažery. Jedním z nich je Karl-Heinz Wismer, dřívější předseda představenstva firmy. Ten přebírá funkci po Aleši Pohlovi, který po víkendu následoval svého šéfa Škrlu.

"Vnitřní konflikty ve firmě neoddiskutovatelně jsou"

Dlouhodobé spory obou manažerů přitom zřejmě byly spouštěčem celé současné personální krize ve firmě. "Je neoddiskutovatelné, že vnitřní konflikty ve firmě jsou. Ale ty jsou všude," připustil včera předseda představenstva Veletrhů Herbert Voght. Do Brna přicestoval na žádost Jiřího Škrly.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla

"Pan Škrla mi volal, že se mnou potřebuje nutně mluvit," potvrdil Voght. O čem mluvili, říct nechtěl, je ale pravděpodobné, že šlo právě o problémy ve vedení firmy. Situace nakonec vyústila ve Škrlovu rezignaci. Pohl odstoupil v neděli, údajně z vlastního rozhodnutí.

Předtím se proti němu vzbouřili zaměstnanci a zastali se odcházejícího Škrly, který firmu vedl přes deset let. Nový ředitel má vzejít z nezávislého výběrového řízení, na které chtějí Veletrhy najmout poradenskou firmu.

"Předpokládám, že výběrové řízení vyhlásí představenstvo už v pátek na svém zasedání," řekl brněnský primátor Roman Onderka, který je předsedou dozorčí rady. Město vlastní asi 34 procent akcií brněnského výstaviště.

Personální změny nastaly před akcí sezony - strojírenským veletrhem

Polonový management se nyní snaží rozbouřenou situaci na výstavišti uklidnit. I proto, že přespříští týden začíná nejdůležitější akce sezony - strojírenský veletrh. Pro firmu, která se těžce potýká s následky krize, je jeho úspěch klíčový. "Určitě existoval lepší moment pro takovou změnu," připustil Voght.

Herbert Vogt, předseda představenstva Veletrhů Brno a. s.

Vedení firmy odmítá, že by změny na manažerských postech souvisely s ekonomickou situací firmy, která na začátku minulého týdne začala dávat výpovědi dalším desítkám lidí. "Situace není třaskavá, nehrozí další propouštění," uklidňoval včera mluvčí Veletrhů David Pokorný.

Nový šéf? Na podzim

Minimálně několik měsíců bude vedení brněnského výstaviště fungovat v provizorní sestavě. A pak zřejmě přijde brněnskému výstavišti šéfovat někdo "z venku". Jméno budoucího ředitele jedné z nejdůležitějších brněnských firem vzejde z výběrového řízení.

Dosud se přitom předpokládalo, že firmu v budoucnosti povede právě Aleš Pohl. Ten byl nejpravděpodobnějším nástupcem šedesátiletého Jiřího Škrly, kterému do důchodu zbývá jen několik let. Po Škrlově odchodu mělo dojít ke "generační obměně", kterou nyní zástupci německých vlastníků urychlili.

Pohlovy šance na nejvyšší křeslo přitom zřejmě pomohly zhatit protesty zaměstnanců, kteří se postavili za odcházejícího Škrlu.

Egbert F. Zündorf. ekonomický náměstek Veletrhů BrnoJaroslav Rubeš, ekonomický ředitel Veletrhů Brno a. s.

"Jedním z problematických okruhů, které jsme museli řešit, bylo vedení obchodního úseku. Pan Pohl se na tomto problému významně podílel," připustil předseda představenstva Herbert Voght.

Výsledky výběrového řízení budou nejdřív za pár měsíců Pohl podle něj nabídl svoji funkci sám. Nakolik by byla udržitelná, je otázkou. "Pohl vždycky pracoval pro firmu a po událostech z minulého týdne nabídl, že jí nebude stát v cestě," dodal Voght.
Zda bude odcházející náměstek kandidovat ve výběrovém řízení, které chce firma vypsat, není jasné. Pohl se ke svému odchodu nevyjádřil.

Podle mluvčího výstaviště Davida Pokorného by mohly být výsledky výběrového řízení známy v průběhu podzimu. "Určitě si na to najmeme konzultantskou firmu, protože jde o pozici v poměrně specifickém oboru," řekl.

"Doufám, že se podaří vybrat kvalitního a schopného ředitele, který překlene pro výstaviště toto velmi těžké období," uvedl primátor Roman Onderka.

Dokončování pavilonu P na brněnském výstavišti

Do té doby má největší slovo ve firmě dosavadní ekonomický náměstek Egbert Zündorf, v nejbližším vedení s ním od včerejška zasedá Karl-Heinz Wismer a během několika týdnů je doplní Norbert Schmidt, který nyní vede pobočku Messe Düsseldorf v Moskvě. Do Brna přiletí, jakmile skončí probíhající veletržní akce v Moskvě.

Trojici Němců doplňují dva Češi - finanční ředitel Jaroslav Rubeš a technický náměstek Kamil Trávníček. Poradní hlas by měl na výstavišti dál mít i Škrla, firma si jej ponechala jako poradce vedení. Voght se včera dušoval, že nejde o "trafiku" a Škrlovy rady chce firma aktivně využívat.

V představenstvu po odchodu Škrly chybí už dva lidé

V nejbližší době se navíc bude muset sejít vrcholný orgán společnosti - valná hromada. Škrla totiž svojí rezignací odchází i z představenstva.

Tam už jedna osoba chybí poté, co se Němci zbavili radního Jiřího Zlatušky, který měl dlouhodobé spory s Zündorfem. Kromě německých zástupců Messe Düsseldorf v představenstvu zasedají ještě dva politici - sociální demokrat Miloslav Humpolíček a náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Krize zasáhla i mateřskou firmu

Výkladní skříň brněnské ekonomiky je letos poněkud ušmudlaná. Po loňsku, kdy Veletrhy Brno vytvořily rekordní zisk, se letos firma propadne do ztráty. Vedení firmy nicméně ujišťuje, že víkendové personální zemětřesení není pověstným tancem na potápějícím se Titaniku.

Finanční ředitel firmy odhaduje, že se sice brněnské výstaviště letos propadne do stomilionové ztráty, firmu to ale neohrozí. Ještě na začátku roku se přitom počítalo, že firma vygeneruje alespoň malý zisk.

V průběhu sezony museli ale na výstavišti plán pro krizový rok přehodnotit. Hospodaření veletrhů ještě komplikuje nový pavilon P. Při plánování budovy za téměř miliardu totiž s krizí nikdo nepočítal. Nejenže dnes je nový obří pavilon zbytečný, jeho splácení navíc Veletrhy obrovsky zatěžuje. A každý výpadek v tržbách je nepříjemnější.

"Náš plán tržeb byl 1,6 miliardy, dnes očekáváme 1,13 miliardy," vypočítal finanční ředitel Veletrhů Jaroslav Rubeš. Firma musela "překopat" veletržní kalendář a už dvakrát propouštěla. Na začátku roku zaměstnávalo výstaviště 526 lidí. Letos na silvestra jich bude 385.

Vedení nicméně ujišťuje, že s žádnou další vlnou odchodů se nepočítá a stávající zaměstnanci se nemusejí bát, že by firma nezvládala vyplácet mzdy. "Dřív bych něco takového bral jako samozřejmost, ale v podmínkách současné ekonomiky se to sluší uvést," podotkl Rubeš.

Na první pohled to nevypadá nijak tragicky, jenže podobný poměr zaměstnanců, jako propustí samotné Veletrhy, budou muset zřejmě propustit i firmy na veletržní byznys navázané. A to může v Brně připravit o práci i tisíce lidí. "Výstaviště je s Brnem spjato pupeční šňůrou od samého založení. Ta firma se dotýká veškerého dění a života ve městě," připustil brněnský primátor Roman Onderka.

S menšími tržbami na výstavišti klesají příjmy hotelů, restaurací, reklamních agentur, ale třeba i taxikářů.

Na menší ryta si budou muset zvykat, ekonomové totiž nečekají, že by se situace obrátila k lepšímu už v příštím roce. Ten má být dokonce ještě horší než ten letošní. A Rubeš předpokládá, že brněnské výstaviště bude občas potřebovat výpomoc od mateřské firmy. "Messe Düsseldorf jsou připraveny nás podpořit v případě přechodného nedostatku prostředků," řekl Rubeš.

Ten by mohl nastat příští rok, kdy výstaviště naběhne na přepracovaný kalendář veletrhů. Finanční toky ve firmě, které fungovaly roky, se náhle změní. Příjmy firmy by mohly začít podle odhadu ekonomů růst na konci roku 2010. Německá mateřská firma včera kategoricky odmítla, že by chtěla churavějící brněnské výstaviště nechat padnout, nebo přesunout některé akce do Düsseldorfu nebo Prahy.

Sama se přitom také potýká s problémy. "Počítáme s tím, že letos se propadneme do ztráty mezi pěti a šesti miliony eur," připustil Herbert Voght, který kromě nejvyšší výkonné funkce v Brně zastává vysoký post i v mateřské společnosti.

"Pracujeme na podobných restrukturalizačních programech jako brněnské výstaviště, platí stopstav obsazování nových pracovních míst," nastínil, co se děje v Německu. Tamní průmysl, na kterém je veletržní byznys částečně závislý, stále zažívá pád a všichni čekají, zda se po prázdninách potvrdí alespoň pozitivní čísla o vývoji celé ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí nepatrně vzrostla.
Zlepšení by podle něj mohlo nastat už v příštím roce.

"V mém životě to je už šestá krize a je pravda, že je jedna z nejtěžších. Financování nicméně máme stejně jako Brno vyřešené," uklidňoval.

,