Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Velká privatizace končí. Brno chce „startovací“ byty

  • 6
Od 90. let Brno prodalo téměř polovinu městských bytů. Další prodeje, pokud je městské části povolí, už budou za tržní cenu. Plánuje se také stavba prvního komplexu dvou set bytů pro mladé lidi.

Privatizace městských bytů v Brně, která začala v roce 1997, jde do finále. Zbylých pět a půl tisíce bytů město prodá v příštím roce. K dalšímu plošnému prodeji bytů v Brně už s velkou pravděpodobností nedojde.

plošná  privatizace bytů v brně

52 530: celkový počet městských bytů na začátku privatizace v roce 1997.

24 035: tolik městských bytů je nakonec určeno k prodeji.

28 495: tolik bytů tak nakonec městu zůstane.

Přes 18 000 bytů je už prodáno.

Přes 5 000 jich zbývá prodat.

900 milionů korun činily jen loni výnosy z prodeje bytů.

Zdroj: magistrát města Brna

"Rozsah, který nám zůstane, je nutný, aby město mohlo plnit další funkce jako je sociální a startovací bydlení. A taky, aby se nevybydlovalo centrum města. Myslím, že je to standardní politický názor a akceptují jej pravicové strany," myslí si náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD), že se přístup města nezmění ani po volbách na podzim 2010.

Seznam domů, které město ještě prodá v tomto a příštím roce, najdou Brňané v nejbližších dnech na stránkách města.

"Individuální" prodej domů město do budoucna připouští. Ale bude, stejně jako nyní, závislý na souhlasu městských částí. Ty se k tomu staví různě.

Příkladem části se zmraženou privatizací je Brno-sever. Dokonce tady lidé, kterým radnice privatizaci nepovolila, založili občanské sdružení Seveřani a oznámili, že pokud to bude nutné, půjdou i do komunálních voleb.

Ty se uskuteční letos na podzim. Ale za ODS už znovu nebude kandidovat současný starosta Leo Venclík, který s privatizací nesouhlasí. Nové křídlo místní ODS, které chce za starostku Sabinu Tomíškovou, hlásá naopak "privatizaci zdar".

"Bude to jedno z našich hlavních témat v kampani," řekl předseda sdružení ODS v Brně-Husovicích Jiří Hos. Pokud pak nakonec město privatizaci povolí, bude už prodávat byty za cenu obvyklou. Ne za 40 procent tržní ceny, jak je tomu u plošné privatizace.

Z projektů "u ledu" byty pro mladé

Zároveň je před dokončením metodika, podle které bude město nabízet mladým lidem takzvané "startovací byty". Inspirovalo se přitom v Hradci Králové, které už má s tímto bydlením zkušenosti.

Zastupitelstvo ji má schválit v červnu a hned poté chce vyhlásit tendr na výstavbu asi dvou set bytů. "Byty by byly pro mladé do 35 let, k pronájmu maximálně na pět let s cenou 50 korun na metr čtvereční na měsíc," vyjmenovává náměstek Pospíšil pravidla.

"A musí mít oba taky založené stavební spoření," dodává Pospíšil, který doufá, že by byty mohly být hotové na konci příštího roku. Město totiž zkusí najít nějaký rozestavěný dům, který kvůli krizi developer zastavil. "Někde je už hrubá stavba nebo pozemek s povolením, tam bychom mohli stavět za podobné peníze, ale rychleji," říká.