Centrum Znojma. (Ilustrační snímek)

Centrum Znojma. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dvě města, stejný příběh. Firmy pořádaly trhy, radnice přišly o peníze

  • 3
Noční košile třepotající se ve větru místo farmářských a řemeslných výrobků. Firmy, které organizovaly trhy v Brně a ve Znojmě, však toho mají společného víc. Třeba vazby na bývalého znojemského starostu.

Vzniknou, aby získaly veřejnou zakázku od města. Za svoje služby vyinkasují nemalé peníze a s radnicí se loučí s ostudou. Stejný scénář se odehrál v Brně i ve Znojmě. Tam po takové firmě zůstal statisícový dluh, který se město snažilo vymáhat.

Před několika dny se však s penězi muselo definitivně rozloučit a pohledávku odepsat.

O co tedy šlo? V roce 2007 se znojemská radnice pod taktovkou tehdejšího starosty Petra Nezvedy (ODS) rozhodla, že pronajímat stánky na vinobraní nebude úřad, ale soukromá firma.

Podle někdejšího prvního muže Znojma proto, že městu plynulo z pronájmů málo peněz. Tendr schválený pouze radou města v tomtéž roce vyhrála brněnská společnost Bergan, která vznikla jen několik měsíců před výběrovým řízením. Trhy provozovala v letech 2007 až 2010.

Exekutoři neměli kde brát

„Podmínkou bylo, aby získala peněz víc a hlavně předem,“ vzpomíná Nezveda. Firma na to šla jednoduše – zdražila. Tím naštvala prodejce a město jí nakonec muselo nastavit horní limit.

To však nebyly jediné peripetie. Součástí smlouvy na pronájem stánků na vinobraní v roce 2010 bylo i ujednání, že firma zajistí na své náklady úklid. To ale neudělala a město si ho muselo objednat u firmy A. S. A. Eko Znojmo. Pohledávku pak po firmě Bergan vymáhalo.

„Společnost čelí jednomu řízení. Nařídil ho Městský soud v Brně v červenci 2013, a to kvůli dlužné jistině ve výši 235 tisíc korun,“ potvrdila mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

Exekutoři ale úspěšní nebyli, neměli totiž kde brát. Podle týdeníku Znojemsko na brněnské adrese, kde měl Bergan sídlit, nikdo takový nepůsobil. Potvrdil to správce budovy i recepční.

„Nelze předpokládat, že pohledávka bude, byť jen zčásti, uspokojena. Dle exekuční zprávy firma na avizované adrese pravděpodobně nikdy fyzicky nesídlila a nelze ji ani dopátrat. Můžeme tak jen spekulovat o tom, že vznikla zcela účelově,“ míní Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Stejné stížnosti jako ve Znojmě se objevily v Brně

Město se proto s penězi rozloučilo a pohledávku odepsalo. Částka za úklid však není jediná, o kterou se připravilo tím, že trhy nepronajímalo samo.

Když po Znojemském vinobraní 2010 smlouvu s Berganem zrušilo, začala se o pronájem stánků na kulturní akce starat opět radnice, konkrétně majetkový odbor. A v uplynulých čtyřech letech přiteklo za prodejní místa na vinobraní do městské kasy každoročně v průměru 1,5 milionu korun.

Pro srovnání – v roce 2010 putovalo do rozpočtu města od firmy Bergan pouhých 600 tisíc korun.

Zajímavá jsou i jména ve vedení Berganu. Jednatelem a společníkem byl v letech 2010 až 2011 Dominik Dočkal.

Syn Milana Dočkala, kterého s bývalým starostou spojuje byznys z doby, kdy byl Nezveda v letech 2001 až 2006 jednatelem firmy Ardona a krajským zastupitelem za ODS. Obě firmy se specializovaly na pořádání trhů.

Ardona vznikla jenom pár měsíců před tím, než začala spolupracovat s městskou částí Brno-střed.

V radě, která smlouvu s firmou schválila, seděla tehdy i manželka Dočkala staršího Renata.

Například u trhů na náměstí Svobody se objevily stejné stížnosti jako ve Znojmě – sortiment neodpovídal tradičním řemeslům, ale spíše obchodu s textilem.

Majitel firmy zastupoval město

Nezveda seděl s Milanem Dočkalem v představenstvu ICB (dnes přejmenované na IBCPraha group – pozn. red.) a byl také obchodním ředitelem této firmy. S Dočkalem se potkávali i v představenstvu další akciovky – Randora.

„Samozřejmě se známe, ale řadu let jsme se neviděli a nejsme v kontaktu. Ale jméno Dočkal figurovalo v Berganu až po mém odchodu z radnice, hledat v tom souvislosti je hodně divoké, byl bych blázen, kdybych přihrával zakázky známému,“ ohradil se Nezveda, který ve starostovské židli seděl od roku 2006 do 2010.

Bez zajímavosti není ani jméno majitele Ardony. Byl jím advokát Milan Vašíček, jehož kancelář znojemská radnice kdysi angažovala pro právní zastupování města.

Někdejší starosta Nezveda za to, že si na úřad přivedl brněnské advokáty, se kterými se znal z dob svého podnikání, tehdy čelil ostré kritice.

Zadlužená firma skončila v likvidaci

A i když jméno Dočkala mladšího figuruje v Berganu až po odchodu Nezvedy z radnice, jsou patrné vazby na bývalého starostu Znojma i u předchozích společníků a jednatelů této firmy.

Ti totiž sedí nebo seděli ve firmách s jinými Nezvedovými a Dočkalovými společníky. Trio Nezveda – Vašíček – Dočkal starší figuruje v desítkách společností a personální propojení je tak zjevné.

Podle dokumentů v obchodním rejstříku se stal Vašíček jediným majitelem firma Ardona poté, co ji převzala akciovka Gyron v roce 2001. Tehdy jmenoval jako prokuristu firmy Nezvedu, který se později stal také společníkem Ardony.

Majitelé se pak střídali, nakonec skončila zadlužená firma v likvidaci a definitivně byla vymazaná z obchodního rejstříku před třemi roky. V Brně pak po ní zůstal dluh asi 1,3 milionu korun.

„Pohledávka vůči firmě Ardona byla odepsána jako nevymahatelná. Firma je vymazána z obchodního rejstříku a nemá žádný majetek,“ potvrdil mluvčí radnice Brna-střed Roman Burián.

,