Druhého velkomoravského knížete Rostislava, který o příchod křesťanských

Druhého velkomoravského knížete Rostislava, který o příchod křesťanských věrozvěstů v 9. století požádal, si ve filmu zahrál slovenský herec Milan Bahúl. Toho lidé znají například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Věrozvěsti míří na plátno. I za jihomoravské miliony

  • 1
Padesát tisíc poutníků se sjelo na Velehrad na Zlínsku, kde vrcholí oslavy 1 150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Už v květnu se přitom v Mikulčicích radovali z výročí pravoslavní věřící. Jihomoravský kraj ve svém rozpočtu za kritiky opozice vyhradil na slávu celkem 16 milionů korun.

To nejnákladnější uctění památky učenců však teprve přijde. Na stříbrné plátno. Snímek pojmenovaný Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů, který právě míří do střižny, bude stát zhruba šedesát milionů korun. Téměř dva miliony daroval tvůrcům Jihomoravský kraj.

A nebyl sám. Peníze posbírali i od katolické a pravoslavné církve, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, Lesů České republiky nebo Hodonína.

"Příběh slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje nebyl u nás dosud důstojně filmově zpracován, přestože jejich misie ovlivnila zcela zásadním způsobem dějiny většiny slovanských národů, zasloužila se o rozvoj křesťanství, kultury a vzdělanosti a položila základy moderní české státnosti," zdůvodňovali před rokem zastupitelé, proč tvůrcům filmu daroval Jihomoravský kraj milion sto tisíc korun. A od té doby díky dodatku ke smlouvě dalších 700 tisíc přihodili.

K dřívějšímu prohlášení kraj odkazuje i při aktuálních otázkách na svou štědrost k filmařům. Od filmu si pak slibuje i propagaci kraje. Za svůj dvoumilionový dar bude mít logo na obalech DVD, v titulcích filmu a seriálu či na webových stránkách. A hejtman Michal Hašek možnost vystoupit na premiérách. Jestli se pak film bude promítat třeba ve školách v kraji, zatím není dojednáno.

Specialista na české historické velkofilmy

Režíruje Petr Nikolaev, stejný člověk, který v roce 2011 natočil i snímek o tragickém vypálení středočeské obce nacisty.

"Podobně jako u Lidic i v tomto případě zpracovávám zásadní okamžik dějin. Uvědomuji si, že filmové zaznamenání se vždycky divákům, a zejména dětem, vryje do paměti nejsilněji. Proto jsme se snažili jejich vnímání zásadního okamžiku ovlivnit co nejlépe," uvedl Nikolaev.

Titulní role byzantských bratrů z 9. století vytvořili Roman Zach s Ondřejem Novákem, další postavy ztvárnili Josef Abrhám, Vladimír Javorský nebo Marian Roden.

Pod pečlivým dohledem odborníků. Byli přizvaní třeba z Akademie věd, Moravského zemského muzea či katolické i pravoslavné církve.

"Mimořádně obtížné bylo natočit například duchovní obřady. Ale už uběhla staletí a naši odborníci se ne vždy shodli. To jsem měl rád, protože pak jsem dostal prostor pro využití fantazie," popsal režisér.

Tvůrci chtějí s filmem do zahraničí

Tvůrci přitom zdůrazňují, že je nebývalé, aby na tom samém projektu tak úzce spolupracovala katolická i pravoslavná církev. Rodinná firma, kterou založili bratři Boris, Vladimír a Igor Krištofovi v roce 1991, zatím se svými šermíři, ateliéry či historickými rekvizitami pomáhala točit filmy především pro zahraniční producenty.

Teď mají na starosti projekt za šest desítek milionů korun natáčený mimo jiné i v řeckých, tureckých, kyperských a italských lokacích. A doufají, že s ním prorazí i v zahraničí.

"Je to pro nás průlomový projekt. Odkaz věrozvěstů je aktuální pro mnohé státy východní Evropy. Proto s ním plánujeme vycestovat," uvedla Kristýna Kamenická ze společnosti Three Brothers.

Stovka herců a na tři tisíce komparzistů film natáčelo ve dvou etapách. Velká část záběrů vznikla v Archeoskanzenu Modrá nedaleko Uherského Hradiště.

Začalo se vloni v létě a poslední části filmaři dokončili letos v březnu. Jejich záběry přitom poprvé mohli diváci České televize vidět už v sobotu. V podobě takzvaného dokudramatu – pětidílného seriálu, v němž bude diváky historií provázet vypravěč a filmové záběry doplňují prostřihy na mapu politické situace dávné Evropy.

V dalším filmu hraje Metoděje skutečný kněz

V celovečerní "biják", který do kin přijde na podzim, dokudrama promění střihači. A tvůrci mají i taktiku, jak zajistit, aby lidé na kapitolu z učebnic dějepisu do kina chodili. "Ve filmu má větší prostor vyfabulovaná postava kněze Eibena, který je hlavním protivníkem Cyrila a Metoděje. Právě střet franckých kněží s věrozvěsty bude jedním ze zásadních motivů," konstatovala Kamenická.

Ale projekt společnosti Three Brothers není jediným novým filmem o věrozvěstech. Snímek Cyril a Metoděj – Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane! odvysílá Česká televize v pátek. Metoděje v něm ztvárnil skutečný kněz farnosti Lechovice u Znojma, biolog a vysokoškolský pedagog Marek Orko Vácha. Který pokus o atraktivní osvětu dopadl lépe?

"Paradoxně ten skromnější. Na výpravném cyklu je znát, že u jeho zrodu stáli ctitelé historického šermu. Hrají si s rekvizitami, milují meče, přilby, kovadliny, jenže vepsat mezi dvě bitky pár svatých vět nestačí," uvedla recenzentka MF DNES Mirka Spáčilová.