Věstonická venuše

Věstonická venuše | foto: Radek Miča, MAFRA

Vzácnou Věstonickou venuši půjčilo muzeum na výstavu do Londýna

  • 6
Věstonická venuše, jeden z nejvzácnějších archeologických nálezů střední Evropy, výjimečně opustila Česko. Moravské zemské muzeum sošku zapůjčilo Britskému muzeu v Londýně. Celkem si Britové z Brna vyžádali 24 cenných předmětů z paleolitu.

Výstava Umění doby ledové: Zrození moderní mysli začne v britské metropoli 7. února, potrvá do května.

Věstonickou venuši muzeum po většinu času uchovává v trezoru a půjčuje ji pouze výjimečně. Naposledy vycestovala v roce 2008. Tehdy se v Muzeu přírodní historie ve Vídni konaly oslavy stoletého výročí nálezu její "mladší sestry" - Willendorfské venuše.

"Zápůjčce kolekce do Britského muzea v Londýně předcházelo složité jednání o povolení vývozu," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Nakonec ministerstvo kultury výpůjčku povolilo.

Venuši i další exponáty z paleolitických sbírek Moravského zemského muzea chrání v zahraničí zvláštní imunita, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu.

Rozlomenou oslavu plodnosti našli na sídlišti lovců mamutů

Sošku nalezenou v roce 1925 na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku považují odborníci za jeden z prvních dokladů pravěké keramiky. Ležela v silné vrstvě popela pradávného ohniště, rozlomená na dva kusy.

"V ohništi zřejmě docházelo k záměrnému ničení hodnotných předmětů, jak o tom svědčí několik set přepálených jader a nástrojů z ceněného importovaného pazourku," uvedla Pánková. Podobné obřady znají etnologové od některých indiánských kmenů, kde se takto demonstrovala převaha a vliv.

Teprve po důkladném očištění se ukázalo, že zdánlivě nesouvisející kusy tvoří celek v podobě ženské postavy. Venuše je 11,5 centimetru vysoká figurka s kyprými proporcemi, které jsou zřejmě oslavou plodnosti. Podle odborníků je Věstonická venuše stará až 29 tisíc let.