Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Veterináři spustili akci Vejce. Řadu jich nařídili zlikvidovat

Kapr na Vánoce a vajíčka na Velikonoce. Tak to v obchodech chodí rok co rok. Ale lidé by si měli dávat pozor, co kupují. Mnoho vajec, která Jihomoravané dávají do nákupních košíků, nepochází z domácích chovů, avšak posledních pár let nejčastěji z Polska a z Litvy.

Jestli jsou v pořádku, hlídají i veterináři. Svoji akci Vejce spustili letos už v březnu.

"Kontrolujeme hlavně sklady, do nichž se vajíčka navážejí ze zahraničí, i provozy, ve kterých se třídí vajíčka z drůbežáren v kraji," uvedl Josef Velecký z brněnské krajské veterinární správy.

"Zatím jsme zjistili jen drobné závady. Že byla více znečištěná, než je přípustné, nebo nebyla označená podle nové legislativy," dodal.

Veterináři už ovšem z republiky poslali téměř devět set tisíc vajec zpět do Polska, zhruba o dvě třetiny menší zásilku do Španělska a na pět tisíc vajec ze Slovenska se dokonce zlikvidovalo.

Padaly pokuty
Tyto problematické dodávky vajec však veterináři zachytili především v Praze a na Ústecku. Na jižní Moravě se zatím spíš rozdávaly pokuty.

. Označení vajec

První číslo označení na vejci poskytuje informaci, z jakého chovu vejce pochází.
Jednička značí, že vejce pochází od slepic chovaných ve volném výběhu.
Dvojka označuje nosnice z halového chovu.
Trojka oznamuje, že pochází z klecového chovu.
Nula znamená, že jde o slepice z chovu ekologického.
Další čísla a znaky na vejcích jsou kód státu.
Poslední číslo je registrační číslo hospodářství.

"U vajíček ze Slovenska nebyl znám jejich původ, a protože jich nebylo tak mnoho, nevracela se a po dohodě s dovozcem se odvezla do asanačního ústavu," uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Pro obchodníky už vajíčka před Velikonocemi nejsou takové terno. "Není to tak, jako to bývalo. Něco málo navíc si obchodníci od nás už od minulého týdne berou, ale o to bude příští týden o vajíčka zase menší zájem," uvedl Leoš Kroutil, jehož firma Kros z Brna se zabývá mimo jiné i prodejem a distribucí vajec.

Bílých vajíček bude dost
Přestože se některé chovy slepic u nás zrušily, vajíčka na trhu podle něho chybět nebudou. Hlavně bílá, která se i lépe barví. Právě ta se hodně dovážejí.

Podle obchodníků zájem o vajíčka opadl i kvůli ceně. "Když stálo jedno korunu padesát, lidé jich kupovali více," říká vedoucí prodejny K*K v Hodoníně. Bílé nyní u nich lidé koupí za tři koruny a béžové za dvě třicet.

"V rodinách se už také moc nebarví, lidé si raději koupí čokoládová," dodala vedoucí prodejny, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Od slepice ke stolu: maximálně 28 dní
Když už se vajíčka přes všechny kontroly ocitnou v regálech, je podle veterinárních lékařů na lidech, aby si zjistili, zda jsou opravdu čerstvá.

"Údaj o tom najdou na etiketě," říká Josef Velecký z brněnské krajské veterinární správy.

Na stůl by se měla dostat do osmadvaceti dnů ode dne, kdy je snese slepice. A obchodníci přitom mají ctít nařízení, že třetina této lhůty musí být ponechána zákazníkovi na skladování doma.

I když si lidé koupí vajíčka správně označená a pohlídají si i jejich trvanlivost, přesto mohou mít pro ně Velikonoce dost nepříjemné dozvuky, zejména v podobě nepříjemných žaludečních a střevních potíží.

"Když je vejce dostatečně provařené a skladuje se v teplotě pět až deset stupňů, bez problémů se dá konzumovat zhruba deset dní," uvedl Josef Duben.

Podle něho však lidé zapomínají, že skořápka je částečně prostupná, takže se přes ni mohou do vajíčka dostat nežádoucí mikroorganismy a plísně.

"Malovaná vejce dříve vydržela na vesnici v chladné sednici několik dnů a žádné problémy s nimi nebyly. Pokud je však lidé nechají na stole v panelákovém bytě vytopeném třeba na jednadvacet stupňů, jejich trvanlivost se tím pochopitelně rychle snižuje," upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR.