Plán na stavbu větrných elektáren poblíž Národního parku Podyjí místním vadil. Nelíbilo se jim, že by větrníky narušily ráz krajiny. Ilustrační foto

Plán na stavbu větrných elektáren poblíž Národního parku Podyjí místním vadil. Nelíbilo se jim, že by větrníky narušily ráz krajiny. Ilustrační foto | foto: Roman Čejka, MF DNES

Větrné elektrárny v Podyjí nebudou, dolnorakouská vláda projekt zrušila

  • 1
Obyvatelé mnoha obcí na Znojemsku a přilehlých částech Vysočiny, které děsil projekt rozsáhlého areálu větrných elektráren na rakouské straně hranice poblíž Národního parku Podyjí, si mohou oddechnout. Dolnorakouská vláda se ve středu rozhodla od projektu ustoupit.

Rozhodnutí komentoval český ministr životního prostředí Richard Brabec při své čtvrteční návštěvě národního parku ve Vranově nad Dyjí.

"Podali jsme námitky do procesu posuzování vlivů na životní prostředí SEA a podporovali jsme v nesouhlasu místní obce. Jsem rád, že dolnorakouská vláda přehodnotila plán na rozmístění větrných elektráren na svém území," řekl Brabec.

Díky rozhodnutí Rakušanů podle něj zůstane zachovaný ráz zdejší unikátní krajiny a neoslabí se turistický ruch. Podle plánu mělo v blízkosti národního parku u městečka Hardegg vyrůst až 31 větrníků o výšce 200 metrů na ploše 600 hektarů.

Kritika na obou stranách hranice

Proti záměru se stavěli starostové obcí i občanské iniciativy na obou stranách hranice. Jedním z aktivně vystupujících občanů byl znojemský zastupitel Jiří Kacetl.

"Jsem rád, že to takto dopadlo a radovat se mohou všichni přátelé Podyjí. Označil bych to za vítězství občanské společnosti a demokracie. V Česku už jsme k těmto principům poněkud skeptičtí," řekl Kacetl.

Již dříve byl k projektu zdrženlivý i dolnorakouský hejtman Erwin Pröll, který zdůraznil, že je třeba dbát na estetiku krajiny a stavět větrníky především tam, kde fouká po většinu roku vítr, což v Podyjí není.

Dolnorakouská vláda ve středu schválila nové rozmístění nových větrných elektráren. Z původního návrhu 83 zón kvůli různým připomínkám obcí, institucí či občanských iniciativ zcela vyškrtla patnáct míst. Vesměs to byly alpské oblasti nebo lokality sousedící s chráněným územím.

V případě Národního parku Podyjí a rakouského Nationalpark Thayatal byly kromě protestů místních obyvatel důvodem pro zrušení projektu větrného parku i obavy ekologů, že by elektrárny v těsné blízkosti národního parku mohly ohrozit ptáky, kteří tam žijí. Ekologické organizace apelovaly na to, aby stavba větrníků byla únosná z hlediska přírody i z hlediska lidí, kteří v dané oblasti žijí.

,