Ředitelé většiny základních škol v kraji nebudou muset obhajovat svůj post. Ve školách zřizovaných krajem je ale čeká výběrové řízení (ilustrační snímek).

Ředitelé většiny základních škol v kraji nebudou muset obhajovat svůj post. Ve školách zřizovaných krajem je ale čeká výběrové řízení (ilustrační snímek). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Většina ředitelů základních škol nebude muset obhajovat své místo

  • 1
Ředitel školy má po šesti letech obhajovat své místo. Novela zákona se ale na jižní Moravě letos dotkne hlavně ředitelů středních škol. Těm, kteří vedou základní školy, to většinou tamní radnice odpustily.

Tři z pěti bývalých okresních měst se totiž rozhodla nevypsat konkurzy na křesla těchto ředitelů, ačkoli to kraj doporučuje. Výběrová řízení vypsalo pouze Znojmo a Blansko o takové možnosti zatím jen uvažuje.

Jak je to možné? K této situaci došlo kvůli nejednoznačnosti novely školského zákona. Ten poprvé zavádí šestileté funkční období. Rozdílně si ale jednotliví právníci vykládají, jak naložit s těmi řediteli, kteří již nyní přesluhují.

Kde je o místo ředitele největší zájem

Blanensko
SOS a SOU A. Citroena Boskovice - 3 uchazeči
ZUŠ Velké Opatovice - 3 uchazeči

Vyškovsko
ZUŠ Vyškov - 3 uchazeči

Břeclavsko
SOŠP E. Beneše a SOU Břeclav - 4 uchazeči

Hodonínsko
ISŠ Hodonín - 7 uchazečů
VOŠ, SOŠ Bzenec - 6 uchazečů

Znojemsko
MŠ, ZŠ a PŠ Znojmo - 6 uchazečů
GSOŠPG Znojmo - 5 uchazečů

Pozn.: Jde o školy zřizované krajem.

"Jasně jsme uvedli, že pro tyto ředitele zřizovatel výběrové řízení vypisovat nemusí. Je to pouze pravomoc, které může využít," řekl mluvčí ministerstva školství Hynek Jordán.

Podle toho se také zařídili ve Vyškově, v Břeclavi a v Hodoníně. Konkurzy nevypsali a dlouholetým ředitelům základních a mateřských škol automaticky prodloužili mandát o šest let.

Kraj nechtěl riskovat, konkurzy vypsal všude

Jinak to ale s odkazem na své právní výklady vidí náměstek jihomoravského hejtmana pro školství Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a s ním i zástupci většiny dalších krajů.

"Nechceme riskovat, že by později někdo právně zpochybnil automatické prodloužení mandátu. A už vůbec k tomu nechceme přistupovat tak, že bychom konkurz někde vypsali a někde ne," vysvětlil, proč se rozhodl pořádat sto padesát výběrových řízení a tento postup také doporučil obcím.

Například ředitel hodonínské integrované střední školy Petr Bukovský vede svoji školu už přes šest let. Stejně je na tom na jižní Moravě dalších 149 ředitelů škol, které zřizuje kraj, tedy hlavně středních, uměleckých či speciálních. Pokud chtějí svou práci vykonávat i nadále, museli se do konce února přihlásit do výběrového řízení.

Zájemců o šéfování hodonínské střední školy je celkem sedm, což je na jižní Moravě až na Brno nejvíc. Chybí mezi nimi ale stávající ředitel, což zároveň vysvětluje tento vysoký zájem. "Naše škola má nějaké jméno. A také se o mně vědělo, že jsem v důchodovém věku a již to nebudu zkoušet," vysvětluje si sedm přihlášek do konkurzu třiašedesátiletý ředitel Bukovský.

Podobné problémy ale nemusí řešit jeho kolegové, kteří vedou dlouhodobě některou z hodonínských základních škol. Ty totiž zřizuje město a to se rozhodlo konkurzy nevypsat. Jinak by museli kvůli dlouhé době ve funkci obhajovat své místo ředitelé tří ze čtyř základních škol a šéfové čtyř z pěti hodonínských školek.

Většinou se hlásí jeden až dva uchazeči

Nyní jsou již odevzdané přihlášky a začnou je posuzovat komise. A u většiny krajských škol svítí v kolonce "počet uchazečů" jednička nebo dvojka. Výjimkami jsou hlavně brněnská gymnázia a některé jihomoravské střední školy.

"Většinou to jsou buď vyhlášené školy, nebo ta zařízení, kde je již ředitel v důchodovém věku. Nebo kombinace obojího," odhadl Juránek, co láká uchazeče.

Podobné konkurzy, ale v menším rozsahu, čekají i na Znojmo, respektive na jedenáct tamních dlouholetých ředitelů a ředitelek základních škol a mateřinek. V Blansku o této možnosti bude rada rozhodovat 20. března.