Petr Fedor, kastelán hradu Veveří, byl hostem on-line iDNES.cz

Petr Fedor, kastelán hradu Veveří, byl hostem on-line iDNES.cz | foto: Radek Miča, MAFRA

Veveří by mohlo konkurovat i Pernštejnu, odhadl on-line Fedor

  • 3
Teprve devět let je Veveří státním hradem. Po celou tu dobu se jeho kastelán Petr Fedor snaží zachránit z památky ze třináctého století vše, co se dá. A v okolí hradu, ale hlavně i na památce samotné, je jeho práce náležitě vidět. Jenže odčinit prohřešky předchůdců nebude jednoduché.

Jak vlastně vypadal hrad Veveří před rokem 1989? To byla první otázka, na niž kastelán hradu Veveří nad Brněnskou přehradou přesně čtyři minuty po 10:00 odpověděl.

"Na Veveří tehdy probíhala rozsáhlá a naštěstí nikdy nedokončená přestavba, která měla z hradu vytvořit mezinárodní studentské a kongresové centrum. Z "modernizací", jimiž tehdy Veveří prošlo, se bude hradní areál vzpamatovávat ještě dlouhé roky," odpověděl Fedor.

. Odpovědi petra fedora si můžete přečíst - zde

Čtenář Franta z Kuřimi se kastelána hradu Veveří ptal také na peníze. "Jak se vám podařilo získat ty miliony na opravy hradu Veveří?" zjišťoval.

Jak udržet "kola v běhu"
"V roce 2001 jsem sedl k počítači, našel adresy všech senátorů a poslanců za Jihomoravský kraj a rozeslal jim srdceryvné dopisy se žádostí o schůzku. Asi třetina souhlasila a pak už jsem jen mluvil, přesvědčoval, argumentoval... Postupně se přidávali další lidé ochotní pomoci, například v roce 2003 to byla sbírka na Věžní hodiny, kterou zorganizoval Miloš Šenkýř. S různými firmami jsme začali organizovat již "tradiční" kulturní programy, ozývají se sdělovací prostředky... Zkrátka není takový problém začít, jako udržet kola v běhu," poznamenal Fedor.

Čtenáře iDNES.cz samozřejmě zajímalo, jak by Veveří mohlo vypadat za deset dvacet let. "Věřím, že hrad může být vybaveností, službami i mírou rekonstrukcí srovnatelný s Pernštejnem či Buchlovem. Nu a za dvacet let, doufám, běžný návštěvník vůbec nepozná, že hradem prošlo to hrozné 20. století," odhadl Kastelán.

Ne vše, co se na hradě Veveří v minulosti vykonalo, památce pomohlo. "Můžete uvést největší prohřešky modernizace Veveří?" zjišťoval čtenář František.

"Výkopy nové kanalizace a vodovodu vedoucí celým areálem, ze kterých nebyla pořízena žádná archeologická dokumentace, či statické zabezpečení hradních budov provedené pomocí silných vrstev betonové směsi nastříkaných téměř na celý vnější plášť. Z dnešního pohledu snad učebnicový příklad rychlého, jasného, srozumitelného, ale nesprávného řešení problému," vyjmenoval Fedor.

Jako na fotce z roku 1933
Hradu Veveří se pod Petrem Fedorem daří. "Těší mě nejen každoroční návštěvnické rekordy či nové vlny financování, ale i věci, které se jeví jako drobnosti. Třeba pohled na nové zábradlí a dlažbu cesty k Jižní bráně, která už vypadá stejně jako na fotografii z roku 1933," poznamenal Fedor.

V době, kdy hrad přebíral, si o něčem takovém mohl nechat jen zdát. Například v sedmdesátých letech minulého století chtělo vedení Vysokého učení technického památku přestavět na kongresové centrum.

Přitom dělníci pod hradem vykopali kanalizaci a vodovod, stěny napustili zcela nevyhovující betonovou směsí, zničili obrovské plochy historických omítek.

Od roku 2000 se kastelán snaží napravit všechny způsobené škody. Rekonstrukce už stála desítky milionů. Sám kastelán přiznává, že na její konec zatím nedohlédne ani on.