Břeclavská věznice

Břeclavská věznice | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z vězení v Břeclavi uprchli za měsíc dva muži. Úřadují tam vyšetřovatelé

  • 32
Je to nejmladší vězení v Česku, za necelý rok existence má přesto za sebou nepříjemný škraloup. Ze zařízení v břeclavské části Poštorná utekl vězeň, další se pak „vypařil“ z druhého objektu v centru města. Zaměstnance nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Když se loni na konci listopadu slavnostně stříhala páska na chodbě nové věznice v břeclavské části Poštorná, byla to velká událost. Už tehdy totiž kapacita českých věznic zdaleka nestačila. Celorepublikově byla jejich obsazenost šest procent nad maximem.

A v Poštorné tak najednou vzniklo místo, kam šlo „udat“ dvě stovky odsouzených. Nadcházející první výročí otevření ale ve věznici zřejmě slavit nebudou. Z areálu na začátku září beze stopy zmizel jeden z vězňů.

Pětadvacetiletý Stanislav Dvořák, který si odpykával trest za krádeže, je stále na útěku.

Deset dní se pak před spravedlností ukrýval čtyřiatřicetiletý David Vácha, který utekl z druhého objektu břeclavské věznice v centru města. Až v úterý večer jej dopadla policejní zásahová jednotka v Českých Budějovicích (čtěte zde).

Nakolik Vácha útěk plánoval, nebo zda mu v něm někdo pomáhal, zatím není jasné. Jisté je pouze to, že onu sobotu si počkal na soumrak. Někdy kolem půl desáté večerní vyskočil z objektu.

„Patrně využil hromosvodu,“ uvedla policejní mluví Andrea Cejnková (psali jsme zde).

Útěkáři si odpykávali méně závažné zločiny

Jak je to vůbec možné a proč oba muže vězeňský personál nezadržel? To právě nyní zjišťuje Vězeňská služba ČR i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pětadvacetiletý Stanislav Dvořák je na útěku od začátku září.

Oběma mužům v útěku mohlo nahrát právě to, že v břeclavském vězení si trestanci odpykávají tresty za méně závažné činy. Funguje totiž ve dvou nejmírnějších možných režimech - jako věznice s dohledem a dozorem.

Konkrétně Váchu soud poslal do věznice s dohledem, kde jsou kontrolou nad činností odsouzených pověřeni jen vychovatelé.

Věznice Poštorná

  • Byla otevřena v listopadu 2015. Výstavba areálu stála bezmála 30 milionů korun.
  • Jde o věznici s dohledem a dozorem. Trest si tady odpykávají například pachatelé drobné majetkové krádeže, nedbalostních přečinů, neplatiči alimentů, viníci dopravních nehod a podobně.
  • V obou zmíněných režimech mohou odsouzení po dobu trestu většinou dojíždět pracovat mimo areál věznice, v části s dohledem se navíc mohou volně pohybovat a s povolením ředitele také navštěvovat kulturní a sportovní akce či bohoslužby mimo ni.

„Ve věznici s dohledem se v určených prostorách odsouzení pohybují bez omezení. Nejsou tu užívány speciální stavebně technické prostředky ani ozbrojené stráže k zabránění útěku odsouzených,“ poznamenala mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Vácha je přitom zkušený „útěkář“, jemuž se podařilo dostat z vězení už podruhé. Poprvé se mu to povedlo v červenci, kdy pobýval ve věznici Bytíz na Příbramsku. Na svobodě strávil osm dní, než jej zadržela zásahová jednotka. Měl u sebe útočný nůž (psali jsme zde)

Po svém prvním útěku byl Vácha podle standardního postupu přemístěn do jiné věznice se stejným režimem. Ale ani v Břeclavi jej uhlídat nedokázali.

Zpřísní bezpečnostní opatření?

Podle Kučerové se teď vězeňská služba veškerými okolnostmi útěků obou odsouzených zabývá.

„Společně s GIBS prošetřujeme míru zavinění příslušníků a zaměstnanců věznice. Na základě výsledků tohoto šetření pak budou učiněny příslušné kroky, které se budou týkat jak bezpečnostních, tak personálních opatření,“ podotkla.

Právě o zpřísnění bezpečnostních opatření mluvili zástupci vedení věznice už po útěku prvního z odsouzených. Zda vůbec a případně jaké uvedli do praxe, ale nechtějí komentovat, dokud neskončí vyšetřování.

V Břeclavi se přitom s útěkem vězně nesetkali téměř desetiletí. „Spíše se stává, že se vězeň nevrátí z vycházky, nebo pokud má povolenou pracovní činnost, nepřijde z práce. Ale útěk ze střeženého objektu, to je skutečně velmi výjimečná záležitost,“ prohlásila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Policisté požádali o mezinárodní zatykač

Naposledy se tu vězni podařilo uprchnout v roce 2007. Tehdy se pohyboval na svobodě tři roky. Policisté jej objevili až v Anglii. A s verzí, že první z nedávno uprchlých mužů se ukrývá za hranicemi, počítají policisté i tentokrát.

„Požádali jsme o mezinárodní zatykač. A prostřednictvím našich mezinárodních center jsou vyrozuměni také policisté v sousedních přilehlých státech,“ prozradila Haraštová.

Věznici v Poštorné jako by provázela smůla už od počátku. S jejím otevřením se původně počítalo již v roce 2012. Pak amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause z ledna roku 2013 přinesla výrazný úbytek vězňů, a proto byl objekt zakonzervován.

S postupným nárůstem odsouzených se objekt Poštorná znovu začal připravovat k využití. Stěhování vězňů ale loni v létě odsunula uprchlická krize. V areálu věznice totiž ministerstvo vnitra na čas zřídilo provizorní uprchlický tábor. Očekávaný příliv migrantů se však nekonal, a tak se stany opět rozebraly. Před necelým rokem se do areálu nastěhovali první vězni.

Křišťálová Lupa 2016