Vila Tugendhat v Brně dostala věrné kopie oken z roku 1930. Ilustrační snímek

Vila Tugendhat v Brně dostala věrné kopie oken z roku 1930. Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vila Tugendhat dostala věrné kopie původních oken, o něž přišla za války

  • 1
Důkladné opravy mění podobu světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat v Brně, která je zapsaná i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Po 76 letech se do stavby vrátily i velké skleněné tabule.

"Jedná se o jeden z nejzávažnějších momentů při její opravě. Zasklením získá zcela jinou vizuální podobu," uvedla Iveta Černá, správkyně vily.

Sedm velkých skleněných tabulí bylo vyrobeno jako přesné kopie těch původních z roku 1930.

Jejich cesta do Brna se neobešla bez problémů. Skla silná pouhý centimetr dosahují výšky až pěti metrů a do jihomoravské metropole cestovala až z Belgie. "Podnik, který by skla v podobné kvalitě u nás vyrobil, neexistuje," vysvětlila Iveta Černá.

Riziko se navíc potvrdilo, protože tři velké tabule se cestou přes Německo a Rakousko rozbily. "Takže jsme je museli reklamovat a nová dorazila v pondělí," dodala Černá.

Okna vyrazila tlaková vlna za války

Brněnská funkcionalistická perla z roku 1930 přišla o původní zasklení v roce 1944. "Při jednom z náletů vyrazila tlaková vlna všechna okna a uchovalo se jen jedno, které bylo zasunuté. Po náletu pak nahradily velké jednolité tabule menší tabulky, jejichž slepením vznikla požadovaná velikost. Mělo to být provizorní řešení," popsala správkyně.

Až v roce 1986 je nahradila velkoplošná skla, ale i ta byla uprostřed slepená.

Nejen skla odpovídající těm původním si už za pár měsíců prohlédnou návštěvníci vily. Po rekonstrukci se do "Tugendhatky" vrátí i původní kruhová makasarová stěna. Z jídelny vily ji po roce 1940 odvezli Němci a roku 1984 ji nahradila replika (čtěte dále).

Konstrukce kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat

Fotografie původní kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat

Kolaudace vily je plánována na leden a turisté se do architektonického skvostu dostanou na jaře. Prohlédnou si i místa, která nikdy přístupná nebyla.

"Turistický okruh bude doplněn o místnosti i technické zázemí, jež dříve nebylo přístupné. V malé expozici se zájemci seznámí s architektem Ludwigem Miesem van der Rohe a historií stavby," prozradil už dříve Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které vilu spravuje.