Vůně vína - Le Nez du Vin

Vůně vína - Le Nez du Vin | foto: Pavel Zábrodský

Vína budou lidé poznávat podle vůní, nejčastější je grapefruit

  • 1
Nejčastější vůní moravských a českých vín je grapefruit. A Chardonnay může vonět jako lískový oříšek. Tato a mnohá další tajemství ukrytá ve vůních vín prozradí nová expozice vůní moravských a českých vín, která bude mít premiéru na pražském veletrhu Víno a destiláty.

Základem celé expozice je soubor flakónků s jednotlivými vůněmi. Vypadají trochu jako malé parfémy, ovšem uvnitř se místo voňavek skrývá aroma grepu, černého rybízu, vůně kouřová, oříšková či švestková. Set vůní vytvořil francouzský enolog Jean Lenor.

"Jsme zřejmě vůbec první země na světě, která se na základě tohoto nástroje pokusila společně se sommeliéry vybrat dvanáct typických vůní moravských a českých vín," míní autor nápadu expozice vůní Pavel Zábrodský.

Francouzský enolog Jean Lenor

V nové expozici budou mít lidé možnost vybraná moravská vína ochutnat a zjistit, zda mají čichové buňky stejně citlivé jako sommeliéři. Sada vůní má být jakýmsi univerzálním slovníkem, který milovníkům vína umožňuje nalézat slova, s jejichž pomocí lze vína popisovat a charakterizovat.

"Vlastní expozice bude vypadat tak, že v prostoru budou rozmístěny difuzéry s jednotlivými aromaty. Dále popisy jednotlivých vůní a samozřejmě vína, ve kterých se s nimi můžete setkat. Vše je doprovázeno audiovizuálním programem," popisuje Pavel Zábrodský.

O vůni vína se rozhodne už v době, kdy réva nasazuje k pupenu

Návštěvník bude procházet od jednoho stanoviště k druhému a ve vínech bude jednotlivá aromata hledat. "Jako první je zde například grep, což je vůbec jedna z nejčastějších vůní moravských vín," říká. Sedm vůní se bude týkat vín bílých, pět je zaměřených na červená vína a jedna z vůní červených vín je platná i pro vína růžová.

Jak se podařilo autorům "knihy vůní" dostat jednotlivá aromata do malých lahviček? "Zárodky toho, jak bude víno vonět, vznikají už v době, kdy réva nasazuje k pupenu. Pak následuje relativně složitý proces, kdy víno vyzrává. Tak vznikají primární vůně," vysvětluje autor expozice.

Vůně vína - Le Nez du Vin

Když se víno zpracovává a kvasí, objevují se sekundární vůně. A ve chvíli, kdy již víno leží na lahvích nebo v sudech, vyvíjí se terciární vůně.

Příští týden v Praze, v červnu v Mikulově

"Většinou za konkrétní aroma může nějaká molekula. V každém flakónku s vůní je relativně malé množství oleje, ve kterém je rozpuštěna vždy ta látka, která je za vůni odpovědná. Například u grepové vůně je to molekula, která se jmenuje citran. U kouřových tónů je to ovšem celý komplex látek," tvrdí Zábrodský.

Po premiéře na veletrhu pro gastronomii Víno a destiláty, který se koná od 27. do 29. dubna na výstavišti v pražských Holešovicích, se expozice nezruší.

Moravská vína bude propagovat dál. Už v červnu ji lidé mohou vidět v Mikulově na Gourmet festivalu. V září pak opět ve městě pod Pálavou na slavnosti vinobraní.